Dotacje unijne na uprawę

Dotacje unijne na uprawę

Każdy z nas słyszał o rolnikach otrzymujących dotacje unijne ułatwiające prowadzenie gospodarstwa. Dzieje się ta w przypadku wielu typów działalności, może to być uprawa pomidorów, buraków lub zalesianie posiadanego terenu. Podpowiadamy, czy ubieganie się o dotacje unijne jest opłacalne. 

Dotacje unijne — czy warto?

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie swojej działalności ze środków unijnych aż do końca 2022 roku. Wniosek o dotacje może być uzasadniony różnego rodzaju potrzebami. Część rolników otrzymuje wsparcie na modernizacje swojego gospodarstwa. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na zakup nowych urządzeń i remont starszych budynków gospodarczych. Inni ubiegają się o premie na rozpoczęcie działalności rolniczej. Jest to świetne rozwiązanie dla młodych osób nieposiadających zbyt dużego kapitału. Możliwe jest też wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych, w przypadkach gdy są one rozsądnie uzasadnione. Inne wykorzystywane dotacje dotyczą zalesiania i przetwórstwa produktów z własnych upraw.

Dotacje unijne — opłacalne uprawy

Istnieje wiele warzyw, których uprawa może zostać wsparta przez środki unijne. Jedną z najbardziej opłacalnych w uprawie roślin jest chmiel. W tym przypadku dopłaty mogą wynieść nawet ponad 2 tysiące złotych za hektar. Warunkiem ich otrzymania jest spełnienie wymogów dotyczących wyposażenia oraz gęstości sadzonek. Kolejnym mocno dofinansowywanym warzywem są pomidory, mowa o kwotach przekraczających 2,5 tysiąca złotych za hektar. Dotyczy to tylko pomidorów uprawianych z rozsady. Rolnicy uprawiający buraki cukrowe mogą liczyć na 1,5 tysiąca złotych za hektar. Powierzchnia ich działki rolnej nie może być mniejsza niż 0,1 hektara. Uznawana za niezwykle opłacalną uprawa rzepaku (o jej sposobach przeczytasz więcej na tej stronie: https://agropedia.pl/uprawa-rzepaku) ku niezadowoleniu wielu rolników nie jest dofinansowywana. Podobnie jest z kukurydzą, jest spowodowane zawiłymi przepisami, które wykluczają dotacje w przypadku upraw roślin niepozyskiwanych z nasion zebranych we własnym zakresie. 

Przeczytaj również:  Na czym polega model kontraktowej produkcji suplementów diety?

Dotacje unijne — pozostałe opcje

Uprawa warzyw i owoców to nie jedyny sposób na otrzymanie dofinansowania pochodzącego ze środków unijnych. Jedną z opcji jest zalesianie posiadanej działki. Jej wysokość jest uzależniona od gatunku drzew, rodzaju gleby i kąta nachylenia terenu. Rozmiar zalesianej działki musi wynosić co najmniej 0,1 hektara. Maksymalna powierzchnia terenu to aż 40 hektarów. Tego typu działalność rolna może być dofinansowywana kwotami łącznymi przekraczającymi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że zalesianie terenów nie przynosi corocznych zysków i wielu przypadkach warto postawić na klasyczną uprawę warzyw. Na dodatkowe środki mogą liczyć rolnicy prowadzący swoje gospodarstwo w sposób ekologiczny oraz osoby przetwarzające warzywa z własnych upraw. Wszystkie wymienione dofinansowania mają na celu wsparcie krajowego rolnictwa i produkcji rolnej. Jest to w pełni legalne i bardzo opłacalne rozwiązanie. Rolnicy spełniający wymagania kwalifikujące do otrzymania dotacji nie powinny dłużej zwlekać, tylko składać wnioski o dodatkowe środki na prowadzenie swoich działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *