Drzwi rustykalne – jak dobrać drzwi do rustykalnych wnętrz?

Drzwi rustykalne – jak dobrać drzwi do rustykalnych wnętrz?

Liczy się przede wszystkim ich wygląd – drzwi rustykalne muszą pasować do naturalnego, wiejskiego klimatu. Aranżacja pod ten styl wymaga zastosowania określonych materiałów i rozwiązań projektowych. Zobacz, jak wiele pomysłów mają designerzy!

Producenci w branży meblarskiej i dekoracyjnej ciągle starają się nadążyć za zmieniającą się modą. Niektóre trendy odchodzą w zapomnienie, inne wracają po jakimś czasie – w mniej lub bardziej zmienionej formie. Drzwi rustykalne odwołują się do architektury wiejskiej i życia blisko natury. Dlatego najczęściej zrobione są z prawdziwego drewna, z widocznym usłojeniem. Ale pomysły projektantów na tym się nie kończą.

Drzwi do aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym

Wybór tej estetyki daje ci szerokie pole do popisu i możliwość tworzenia własnych, absolutnie unikalnych kompozycji. Ważne, aby zachować stylistyczną konsekwencję. Jeżeli całe wyposażenie i dekoracje w pomieszczeniu mają wzorować się na dawnych gospodarstwach i dworkach, drzwi rustykalne stają się jedynym słusznym wyborem.

Cechy stylu rustykalnego

Architekci wnętrz wskazują na kilka podstawowych cech całego nurtu urządzania pomieszczeń na wzór „wiejski”. To pojęcia dość pojemne, którym trudno wyznaczyć sztywną, uznawaną przez absolutnie wszystkich granicę. Dlatego wiele drzwi rustykalnych może być zupełnie niepodobnych do siebie nawzajem. Ów styl ma charakteryzować się:

 • prostotą;
 • bezpretensjonalnością;
 • przytulną atmosferą;
 • poczuciem bezpieczeństwa;
 • naturalnością;
 • troską o ekologię i stan środowiska naturalnego;
 • pielęgnacją dorobku rzemiosła tradycyjnego.

Drzwi rustykalne – z jakich materiałów powstają?

Skoro ma być jak najbardziej naturalnie, wybór jest tylko jeden. Drzwi rustykalne wykonane są przede wszystkim z drewna – podobnie zresztą jak większość mebli i reszta wyposażenia w takich wnętrzach. Rzecz jasna nie w postaci surowej. Drewno poddawane jest stosownej obróbce, aby uwypuklić jego charakterystyczny wygląd oraz ochronić drzwi przed zniszczeniem. Po to, by nie trzeba było ich wymieniać po krótkim czasie.

Przeczytaj również:  Jak wykorzystać długi weekend w Polsce?

Co ważne, drzwi rustykalne wcale nie muszą być jednolicie drewniane. Niektóre elementy czy dodatki wykonywane są z innych materiałów:

 • okucia;
 • zawiasy;
 • klamki, pochwyty, gałki;
 • zamki;
 • przezroczyste lub matowe przeszklenia.

Pielęgnacja drzwi rustykalnych. Jak utrzymać je w idealnym stanie?

Zewnętrzną warstwę w drzwiach rustykalnych najczęściej stanowi fornir. To okleina lub sklejka z cienkiej warstwy drewna, zachowująca jego naturalną strukturę. Ich podkreśleniu służą fladry, czyli dekoracje wzorowane na słojach drzewa. Wielokrotne lakierowanie zabezpiecza drewno przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Czym czyścić i konserwować drzwi rustykalne?

Impregnacja w procesie produkcji to jedno. Aby utrzymać drzwi rustykalne w idealnym stanie, należy je czyścić i konserwować zgodnie z zaleceniami producenta. Służą do tego:

 • płyny do czyszczenia drewna;
 • specjalne woski;
 • mleczka i oleje pielęgnacyjne;
 • wodorozcieńczalne farby i lazury do całościowej renowacji drewnianych powierzchni.

Drzwi rustykalne – naturalny wygląd i sielski klimat

Jakie są aktualne trendy? Bardzo popularne są sklejki z dębu sękatego. Jego naturalne usłojenie jest niezwykle rozbudowane, wręcz kwieciste. Przy odpowiedniej jakości wykonania takie drzwi rustykalne prezentują się niczym potężne drzewo odarte z kory.

Innym ciekawym pomysłem będzie wstawienie „drzwi od wiejskiej stodoły”. Czyli stylizowanego skrzydła rustykalnego, z widocznymi charakterystycznymi belkami. Inspiracje do aranżacji wnętrz pochodzą z różnorodnych źródeł – wykorzystaj je kreatywnie!

Gdzie znaleźć katalogi z drzwiami rustykalnymi?

Ze względu na zastosowanie drewna, większość produktów z tej kategorii ląduje na wyższych półkach cenowych. Drzwi rustykalne wysokiej jakości posłużą ci przez wiele lat – długo po tym, jak skończą się gwarancje producenta. Pod warunkiem, że będziesz o nie należycie dbać. Dotyczy to zarówno drzwi wewnętrznych w mieszkaniu, jak i drzwi zewnętrznych.

Aktualne katalogi pobierzesz ze stron internetowych firm z branży meblarskiej. Na przykład ze strony baranskidrzwi.pl – polskiego producenta, który specjalizuje się w produkcji drzwi klasy premium. Dopytaj również o możliwość wykonania projektu indywidualnego. Wtedy możesz zrobić z drzwiami rustykalnymi i ich wyglądem niemal wszystko.

Przeczytaj również:  Jak dobrać odpowiednie spodenki treningowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.