Nasze Małopolskie Informacje

Energooszczędne drzwi, czyli jakie? Wyjaśniamy

energooszczędne drzwi

W ostatnich latach trend na energooszczędność jest zauważalny niemal w każdej dziedzinie życia. Dlatego producenci drzwi tworzą projekty skrzydeł energooszczędnych. Czym są drzwi energooszczędne i jakimi właściwościami się cechują? Przeczytaj!

Drzwi energooszczędne – co to znaczy?

Energooszczędność w kontekście drzwi to zdolność do zatrzymywania ciepła wewnątrz pomieszczenia lub powstrzymywania zimna docierające z zewnątrz do środka. Określana jest wskaźnikiem Ud, a jednostką jest W/m²K. W praktyce oznacza ilość energii przedostającą się przez drzwi w czasie 1 godziny przez powierzchnię 1 m². Dla drzwi energooszczędnych wskaźnik ten nie powinien być wyższy niż 1,3 W/m²K. Jeśli interesują cię energooszczędne drzwi czarne lub białe, ustal najpierw ich współczynnik przenikania ciepła.

Jakie elementy wpływają na energooszczędność drzwi?

Pasywność skrzydeł drzwiowych ma związek z ich budową. Zastosowano w nich szereg usprawnień i dodatkowych elementów, które poprawiają termoizolacyjność. Do najważniejszych z nich zaliczają się:

Dodatkowym elementem, który zaliczany jest do konstrukcji drzwiowych, jest tzw. ciepły montaż. Polega on na zastosowaniu dodatkowych taśm izolacyjnych od zewnętrz i wewnątrz budynku, które chronią przed degradacją pianki poliuretanowej.

Czy drzwi przeszklone mogą być energooszczędne?

Zdecydowanie tak! Kluczowa jest powierzchnia przeszklenia oraz grubość całkowita wszystkich warstw. Dla najlepszych parametrów izolacyjnych szkło w skrzydle drzwiowym powinno mieć grubość co najmniej 4 cm oraz składać się z 2 lub trzech warstw. Pomiędzy nimi musi znajdować się jeden z gazów szlachetnych np. argon, który ma większą zdolność izolacyjną niż powietrze o kilkadziesiąt procent. Jeśli marzą ci się drzwi wejściowe energooszczędne zerknij na baranskidrzwi.pl, gdzie znajdziesz drzwi dopasowane do aranżacji zewnętrznej swojego domu.

Jakie dodatkowe cechy posiadają drzwi energooszczędne?

Pasywność skrzydeł drzwiowych często połączona jest z innymi ich właściwościami. Izolacyjność cieplna ma związek z:

Co więcej, skrzydła pasywne mogą być również antywłamaniowe. Osoby, które sięgają po produkty energooszczędne, zwykle oczekują kompleksowych rozwiązań w dziedzinie podniesionej izolacyjności i bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że drzwi antywłamaniowe nie muszą być jednocześnie pasywne.

Gdzie znajdą zastosowanie drzwi energooszczędne?

Pierwszą grupą budynków,  których drzwi energooszczędne znajdą zastosowanie to konstrukcje pasywne. Ubytek ciepła w takich domach musi być na bardzo niskim poziomie, a generowanie ciepła odbywa się zwłaszcza przez alternatywne metody ogrzewania. Poza tym drzwi pasywne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie Inwestorzy chcą jak najmocniej ograniczyć ilość strat cieplnych. W starym budownictwie drzwi energooszczędne mogą do tego stopnia ograniczyć napływ powietrza, że konieczne będzie poprawienie wentylacji lokalu lub całego budynku.

Czy warto sięgnąć po drzwi energooszczędne?

Utrata ciepła w zabudowie mieszkalnej odbywa się głównie przez otwory okienne i drzwiowe oraz dach. Dlatego konieczne jest zadbanie o najwyższy stopień izolacyjności tych właśnie elementów. Drzwi energooszczędne wraz z całą konstrukcją ościeżnicy i montażem mogą znacząco poprawić ubytek ciepła w budynku. Tym samym przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i zapewniają komfort mieszkania. 

Czy warto więc skorzystać z opcji montażu drzwi energooszczędnych? Upewnij się, że pozostałe elementy budynku posiadają wysoki stopień izolacyjności i oblicz zyski zapewniane przez nowe drzwi. Wtedy odpowiedź na ww. pytanie będzie jednoznaczna.

Exit mobile version