Fotowoltaika nie tylko na budynkach. Gdzie jeszcze można wykorzystać energię słoneczną?

Niektóre śmiałe wizje zostały już zrealizowane, choć niekoniecznie upowszechnione. Główną przeszkodą są skomplikowane procesy technologiczne i trudności w pozyskiwaniu surowców, a co za tym idzie – wysokie koszty oraz ceny dla potencjalnych nabywców. Inne rozwiązania wymagają dopracowania i rozwiązania szeregu problematycznych kwestii, zanim trafią na rynek. Poniżej znajdziesz krótki przegląd nietypowych zastosowań fotowoltaiki – zarówno obecnych na rynku, jak i ambitnych projektów w fazie rozwoju. Przyszłość niewątpliwie zapowiada się interesująco.

Panele PV na kamperach już są. Kiedy pierwszy samochód na słońce?

Dom na kółkach powinien być możliwie samowystarczalny. Postój na kilka godzin, by naładować do pełna systemy zasilające wszystkie urządzenia, to zwyczajne marnowanie bezcennego czasu na podróż i wypoczynek. Lepiej uzupełnić akumulatory w trakcie jazdy, co umożliwiają moduły solarne – niektóre kampery mieszczą nawet 5 wydajnych paneli słonecznych, a moc pojedynczego modułu może przekraczać 150 kWp. Koszt takiego pojazdu to ponad 3 miliony złotych. „Na szczęście” są też tańsze (co nie znaczy tanie) modele samochodów z licznymi wygodami.

Miłośnicy motoryzacji czekają na moment, w którym jeden z producentów wypuści na rynek działające autonomicznie auto elektryczne, które nie wymaga podłączania do sieci. Teoretycznie odpowiednie technologie ku temu już istnieją – część energii zasilających silnik i pozostałe moduły może pochodzić z paneli PV, a część można odzyskiwać z siły hamowania. Na razie swoje propozycje pokazały m.in. Toyota, Sono Sion czy Aptera EV – deklarowane parametry ostatniego z wymienionych to nawet 1600 km zasięgu na pełnych akumulatorach (100 kWh) i przyspieszenie do 100 km/h w 3,5 s

Przeczytaj również:  Jak wybrać najlepszy catering dietetyczny w Krakowie?

Główne problemy, które stoją na przeszkodzie upowszechnieniu takich samochodów, to m.in.:

  • sprawność paneli fotowoltaicznych;
  • awaryjność elektroniki;
  • wysokie koszty produkcji;
  • ryzyko samozapłonu.

Dzięki fotowoltaice stacją ładowania może być prawie każda ławka czy przystanek autobusowy

Wystarczy panel zwrócony w odpowiednią stronę, gniazda – USB-C ma być standardem obowiązującym w całej Unii Europejskiej – lub moduły zasilania indukcyjnego. Możliwość podładowania smartfona w każdej chwili zdecydowanie ułatwia korzystanie z wszystkich dobrodziejstw takich urządzeń. Moduły fotowoltaiczne można zainstalować nie tylko na wiatach czy miejscach do siedzenia, ale też przy stojakach rowerowych (do zasilenia silnika elektrycznego) albo różnego rodzaju terminalach. Nadajnik darmowego internetu Wi-Fi zasilany energią słoneczną to ciekawe, choć niekoniecznie stabilne rozwiązanie – chyba że elementem całości będzie też akumulator.

Infrastruktura miejska to nie tylko elementy małej architektury, ale też coraz częściej ogrody i pasieki na dachach. Rośliny dla poprawy jakości powietrza, a dla pszczół bezpieczny azyl. Co ma do tego fotowoltaika? Niektórzy specjaliści z branży twierdzą, że sąsiedztwo zieleni pozytywnie wpływa na wydajność ogniw PV. Różnice w odczytach falowników nie są duże, ale to zawsze nieco więcej czystej energii. Być może w przyszłości duże budynki mieszkalne, dachy parkingów czy galerii handlowych obligatoryjnie będą posiadać określone gatunki roślin i nasadzenia pomiędzy ulami oraz panelami fotowoltaicznymi? Czas pokaże!

Szyby, dachówki, plecaki, ubrania – fotowoltaika na wszystkim to nie mrzonki

Okna wytwarzające prąd mogą powstać dzięki perowskitom – to minerały o właściwościach, które mogą uczynić z nich lepsze rozwiązanie od stosowanego w dzisiejszych instalacjach solarnych krzemu. Dachówki fotowoltaiczne już są dostępne – produkuje je m.in. Tesla, jedna z firm Elona Muska, podobnie jak plecaki z bateriami słonecznymi. To świetny pomysł dla kogoś, kto wybiera się na długą wycieczkę, a powerbank tylko zabierałby miejsce. Wyprodukowano już też rozwijane, kieszonkowe ładowarki i magazyny energii, zaś testowane są ekrany smartfonów samodzielnie ładujące urządzenie. 

Przeczytaj również:  Buon Giorno Bar Caffe - włoska kawiarnia w Kętach

Co następne – buty z ogniwami, ubrania za zmodyfikowanych tkanin, farby na elewacje? Więcej sprawdzonych informacji ze świata OZE znajdziesz na blogu specjalistów z branży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *