Oszczędzanie energii w firmie - jakie zmiany warto wprowadzić?

Oszczędzanie energii w firmie – jakie zmiany warto wprowadzić?

Oszczędzanie energii to temat, który ostatnio poruszany jest dość często i to w różnych dziedzinach życia. Głównie przez rosnące ceny, ale nie tylko. Ilość zużywanej energii elektrycznej jest szkodliwe dla środowiska, a co za tym idzie, dla nas samych. Jak rozpocząć oszczędzanie energii w firmie? O tym można przeczytać poniżej!

Oszczędzanie energii w firmie – przełożony jako przykład

Oszczędzanie energii w firmie może być skuteczne pod warunkiem, że pracodawca da przykład swoim podwładnym i cały proces rozpocznie od siebie. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu, które jest puste, nawet przez chwilę światło było zgaszone. W tym celu konieczne będzie wypracowanie u siebie nawyku, aby sięgać do włącznika przed każdym opuszczeniem biura. Dopiero kiedy pracownicy zauważą, że ich przełożony stara się oszczędzać energię, także zaczną to robić. Zresztą nie zaszkodzi poinformować ich o wprowadzeniu zmian i poprosić o większą rozwagę.
Z drugiej strony warto się zastanowić, czy sztuczne światło jest rzeczywiście w danym momencie potrzebne. Być może wystarczy odsłonić więcej okien.

Oszczędzanie energii w firmie – sprzęt

W każdym przedsiębiorstwie konieczne jest używanie różnego rodzaju sprzętów, niezależnie od rodzaju działalności. Dziś już praktycznie nikt nie wyobraża sobie pracy bez komputera, drukarki, a nawet ekspresu do kawy. Mało kto jest świadomy tego, ile takie urządzenia mogą pobierać energii. Jednak także w tym przypadku można znaleźć ciekawe rozwiązanie. Na początku trzeba przyjrzeć się wspomnianym komputerom. Większość pracowników odchodząc od biurka, zostawia je włączone? Nie zadają sobie trudu, żeby wprowadzić je w tryb uśpienia lub oszczędzania energii? Jak najszybciej trzeba to zmienić. Ponadto, jeśli inne sprzęty nie są aktualnie używane, to dlaczego cały czas diody się świecą, a wtyczka znajduje się w kontakcie? Te działania mogą wydawać się mało skuteczne, ale przy ich regularności, szybko będzie można zauważyć, że rachunki za energię są niższe. Co więcej, należy pamiętać, że im wyższa jest jasność monitora, tym większe jest zużycie prądu!

Przeczytaj również:  Zasady pielęgnacji skóry tłustej. Jak dbać o cerę trądzikową?

Oszczędzanie energii w firmie – optymalizacja ogrzewania

Ogrzewanie w firmie to znaczna część kosztów energii. Nie oznacza to, że należy zrezygnować, ale można zminimalizować emisję ciepła. Optymalna temperatura w pomieszczeniu wynosi 18 stopni. Tylko w takich warunkach praca jest wydajna i efektywna. Zimy w Polsce nie zawsze są mroźne. Czasami pogoda dopisuje i zdarzają się ciepłe dni. W tym okresie zdecydowanie można zmniejszyć ogrzewanie. Ponadto warto wyłączać grzejniki, kiedy w biurze nikogo nie ma np. po zakończeniu pracy bądź w dni wolne. Po przyjściu do pracy i ponownym włączeniu grzejników bardzo szybko w pomieszczeniu zrobi się ciepło!

Oszczędzanie energii w firmie – zastosowanie nowoczesnych technologii

Wielu producentów podążając za zapotrzebowaniem klientów, postanowiło wprowadzić na rynek, takie urządzenia, które działają na wysokim poziomie, ale generują bardzo małą ilość prądu. Oczywiście wiąże się to ze sporą inwestycją, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że już w niedalekiej przyszłości zwyczajnie się zwrócą. Nie trzeba od razu modernizować całego przedsiębiorstwa. Można stopniowo zacząć wymieniać dotychczasowe sprzęty, na te które pozwolą na oszczędzanie energii. Przy okazji przedsiębiorca zyska również zadowolenie swoich podwładnych i szansę na rozwój firmy.
Poza tym nowoczesna technologia to także żarówki energooszczędne lub ledowe. Co ciekawe, zużywają mniej prądu, a znacznie lepiej oświetlają pomieszczenie niż te klasyczne. Wymiana żarówek w całym przedsiębiorstwie nie będzie kosztowna, ale z całą pewnością opłacalna.


Oszczędzanie energii w firmie warto rozpocząć od małych kroków. Z biegiem czasu zwiększy się świadomość pracowników, którzy sami będą chętniej przyczyniać się do walki o środowisko i niższe rachunki. Całkiem możliwe, że nowo nabyte przyzwyczajenia przeniosą na swoje życie prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *