Rośliny oczyszczające powietrze. Poznaj ich właściwości!

Rośliny oczyszczające powietrze. Poznaj ich właściwości!

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z gamegrinder.pl

Wybierając rośliny do domu, najczęściej kierujemy się wyłącznie ich wyglądem, zapominając, że część z nich ma wiele cennych właściwości. Niektóre z roślin domowych pomagają oczyszczać powietrze. Jakie odmiany mają to działanie?

10 roślin, które pomogą oczyścić powietrze w domu

Smog, dym i spaliny wciskają się do naszych domów i mieszkań, nawet gdy tego nie widzimy, zatruwając powietrze, którym oddychamy i szkodząc naszemu zdrowiu. Aby z tym walczyć i zadbać o dobrą jakość powietrza w domu, wcale nie potrzeba drogich sprzętów. Część domowych roślin posiada właściwości filtrowania i oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń – potrafią między innymi zamienić dwutlenek węgla w tlen oraz neutralizować niekorzystne działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu.

Odmiany o takich właściwościach są szczególnie polecane do sypialni, ale można je postawić w każdym miejscu i w każdej ilości. Wystarczy zaledwie kilka roślin, aby stworzyć w domu naturalny oczyszczacz powietrza i pozbywać się lotnych zanieczyszczeń, znajdujących się w powietrzu. Właściwości roślin zostały potwierdzone badaniami przeprowadzanymi przez naukowców z agencji NASA.

Przed wyborem roślin warto poznać ich wymagania oraz sprawdzić, czy nie są trujące. Poniżej rośliny, które najlepiej poradzą sobie z filtrowaniem domowego powietrza.

  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – roślina z gęstymi, intensywnie zielonymi i błyszczącymi liśćmi o wydłużonym kształcie oraz licznymi białymi kwiatami w kształcie łódki wyrastającymi ponad nie. Świetnie niweluje związki organiczne z benzenu i acetonu. Wymagania: pokojowa temperatura, zacienione stanowisko i umiarkowane podlewanie.
  • Anthurium – roślina o szerokich, rozłożystych liściach w kształcie serca z wyrastającymi ponad nimi pędami zakończonymi okazałymi, błyszczącymi kwiatostanami z grubym pręcikiem na środku – najczęściej w kolorze intensywnej czerwieni, bieli lub różu. Oczyszcza powietrze z ksylenów, formaldehydu i amoniaku. Wymagania: słoneczne stanowisko z rozproszonym światłem, pokojowa temperatura i duża wilgotność powietrza, podlewanie miękką wodą.
  • Paproć – rozłożysta i efektowna roślina, z gęstymi, intensywnie zielonymi liśćmi, które bardzo szybko się rozrastają i opadają kaskadowo. Usuwa z powietrza szkodliwe ksyleny i
    formaldehyd. Wymagania: wilgotne podłoże i rozproszone światło, nie lubi przesadzania.
  • Bluszcz – pnącze z drobnymi, lekko postrzępionymi listkami. Zwalcza trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen. Wymagania: zacienione stanowisko i niezbyt obfite podlewanie.
  • Sansewieria gwinejska – efektowna roślina ze sztywnymi, dwukolorowymi liśćmi. Oczyszcza powietrze z  benzenu, trichloroetylenu i formaldehydu oraz ksylenów. Wymagania: nasłonecznione miejsce, lekkie podłoże i podlewanie przez wlewanie wody do podstawki.
  • Aloes zwyczajny – sukulent z grubymi, mięsistymi liśćmi zakończonymi drobnymi kolcami i wypełnionymi sokiem o leczniczych właściwościach. Pochłania dwutlenek węgla, tlenek węgla i formaldehyd oraz zwiększa ilość tlenu w powietrzu. Wymagania: dużo światła i oszczędne podlewania oraz odpowiednio duża doniczka.
  • Fikus benjamina – efektowna, ale kapryśna odmiana figowca z drobnymi, lekko połyskującymi liśćmi. Doskonale radzi sobie z ksylenami, formaldehydem, benzenem, amoniakiem i oktanami. Wymagania: nasłonecznione miejsce bez przeciągów, skromne podlewanie, nie lubi przestawiania w inne miejsce.
  • Trzykrotka (Tradescantia) – nie wymagająca i szybko rozrastająca się roślina z drobnymi, ozdobnymi liśćmi. Oczyszcza powietrze z trichloroetenu, benzenu, ksylenów i formaldehydu oraz toluenu. Wymagania: lekko wilgotne podłoże, półcień lub jasne, ale nie nasłonecznione stanowisko.
  • Dracena – drzewko z długimi, smukłymi liśćmi ozdobionymi jasnymi pręgami. Usuwa z powietrza trichloroetylen, ksyleny, formaldehyd, benzen, amoniak, toluen i tlenek węgla. Wymagania: jasne stanowisko, wilgotne i dobrze przepuszczalne podłoże – obowiązkowo drenaż w doniczce.
  • Epipremnum złociste – popularna roślina pnąca o niewielkich wymaganiach, z grubymi, zielonymi liśćmi w jasne plamki. Skutecznie usuwa z powietrza formaldehyd, benzen oraz tlenek węgla. Wymagania: stanowisko słoneczne lub półcień, rzadkie podlewanie i regularne podcinanie pędów.
Przeczytaj również:  Boniowanie na elewacji - jak to zrobić krok po kroku?

Rośliny oczyszczą powietrze z lotnych zanieczyszczeń, ale nie z pyłów – do tego potrzebny jest dedykowany oczyszczacz z filtrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *