Badania nieniszczące cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na możliwości przeprowadzenia tych działań bez naruszania stanu materiałów. To grupa różnych metod diagnozujących i kontrolujących, bez negatywnego wpływu na komponenty i elementy. Jakie badania NDT są najczęściej stosowane i które z nich warto wybrać?
Badania nieniszczące i ich charakterystyka
Badania nieniszczące to wiele różnych metod służących do wykrywania wad oraz określenia stanu wybranych materiałów, bez negatywnego wpływu na ich stan. Najczęściej wykorzystywane są w przemyśle, stocznictwie, energetyce i innych, do badania wielu materiałów i elementów, takich jak między innymi:
- złącza spawane,
- lutowane odlewy,
- odkuwki,
- laminaty,
- betonowe elementy,
- materiały polimerowe i inne.
To doskonałe rozwiązanie zapewniające szeroko pojęte możliwości diagnozy i monitorowania instalacji, co pozwala na dokładne określenie ich stanu. Dzięki temu mamy możliwość wskazania miejsca wymagającego faktycznej naprawy, co zmniejsza możliwość wystąpienia problemów i awarii na każdym etapie produkcji i użytkowania. Tego typu usługi oferuje firma Navitest, która zapewnia kompleksowe wsparcie
Badania nieniszczące pozwalają zbadać wiele obiektów wykonanych z różnych materiałów, zapewniając szerokie metody diagnostyczne. Ze względu na ich rodzaje możemy wyróżnić następujące rodzaje badań NDT:
- badania ultradźwiękowe,
- badania penetracyjne,
- badania radiograficzne.
Wszystkie z nich różnią się specyfikacją, dlatego też postaramy się bliżej.
Badania ultradźwiękowe, penetracyjne i radiograficzne- które z nich wybrać?
Badania ultradźwiękowe tak jak badania radiograficzne są jedną z metod objętościowych pozwalających wykryć nieciągłości materiałów. Sprawdzają się one doskonale w wykryciu wad płaskich czyli rozwarstwień oraz pęknięć.
Badania penetracyjne to metoda badań nieniszczących stosowana w wykrywaniu płaskich nieciągłości oraz nieszczelnych złączy spawanych. Wykorzystywana zarówno w stopach lekkich, stalach oraz materiałach ferromagnetycznych. W tej metodzie jedynym ograniczeniem są materiały o porowatej powierzchni i wielowymiarowych kształtach. Badanie to stosowane jest w oparciu o wnikanie penetratu do materiału. Może być ono stosowane ręcznie lub w sposób zautomatyzowany, zarówno podczas procesów wytwórczych jak również po okresie eksploatacji w celach diagnostycznych.
Badania radiograficzne służą do skutecznego wykrywania nieciągłości materiałów oraz właściwej oceny ich właściwości bez zmian w strukturze badanych w ten sposób obiektów. Celem tego badania jest znalezienie nieciągłości materiałowej wynikłej zarówno podczas procesów wytwórczych jak i eksploatacyjnych w złączach spawanych, odlewach i innych wyrobach hutniczych. Są one pomocne w znalezieniu nieciągłości wewnętrznych, powierzchniowych i innych, o charakterze przestrzennym oraz płaskim.
Badania nieniszczące – w jakich branżach je spotkamy?
Badania nieniszczące sprawdzają się doskonale w branżach chemicznych, energetycznych, budownictwie oraz w petrochemii, stocznictwie i innych. Ze względu na ogromną wiedzę, wieloletnie doświadczenie oraz udane realizacje firma Navitest jest w stanie zaoferować najlepsze rozwiązania pozwalające na wyeliminowanie błędów ludzkich poprzez redukcję obciążeń finansowych i innych.