Dotacje unijne dla samotnych matek - Jak je otrzymać

Dotacje unijne dla samotnych matek – Jak je otrzymać

Samotne matki z pewnością są świadome tego, że przysługują im określone dodatki, a co więcej, mają one również szczególne przywileje. Rząd, a także Unia Europejska otoczyła samotne matki wraz z ich pociechami odpowiednią opieką. Niemniej dotacje unijne dla samotnych matek- czy rzeczywiście znajdują zastosowanie?

Dotacje unijne dla samotnych matek- czy można liczyć na wsparcie Unii Europejskiej samotnie wychowując dziecko?

Nie da się ukryć, że w naszym kraju, matka wychowująca dziecko samotnie jest dość częstym widokiem. Co więcej, taki widok nie dziwi już chyba nikogo w żadnym z krajów Unii Europejskiej. W związku z tym, oczywistym jest fakt, że kobietom, a także ich pociechom trzeba po prostu pomóc. Zwykle panie te nie są jeszcze wstanie w pełni powrócić do bycia aktywnymi zawodowo, z racji tego, że cały swój wolny czas muszą poświecić na to, by zapewnić swojemu dziecku należytą opiekę i warunki. Jak łatwo można się również domyślić, dziecko ma swoje wymagania i potrzeby, które nie należą do najtańszych. Szacuje się, że przeciętnie na zakup podstawowego wyposażenia dla swojej pociechy matka musi przeznaczyć aż 2400 złotych. Jest to całkiem pokaźna suma, biorąc pod uwagę również to, że w dalszym ciągu do opłacenia pozostają media, czynsz oraz inne rachunki. Nie jest tajemnicą, że większość samotnych matek, szczególnie przez pierwsze trzy lata po porodzie nie jest wstanie wrócić do pracy, co oznacza, że pozostają one bez głównego źródła dochodu. Problem ten został dostrzeżony przez wielu parlamentarzystów i posłów w różnych krajach Europy, a także opowiedzieli się oni zgodnie za tym, że samotne matki potrzebują jeszcze większego wsparcia, głównie wsparcia finansowego i niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej opieki. Niemniej jednak choć wielokrotnie pojawiały się pomysły odnośnie dotacji z unijnych, które miałyby zapewnić samotnym matkom odpowiednie wsparcie i zabezpieczenie finansowe, niestety nigdy nie zostały one zrealizowane i co najważniejsze, nie zanosi się na to, by ich realizacja miała miejsce w najbliższej przyszłości. Chodzi tu głównie o fakt, że każdy kraj zobowiązany jest we własnym zakresie do otoczeni samotnych matek opieką, a także zapewnienie im odpowiedniego wsparcia finansowego, więc dotacje unijny dla samotnych matek zostały uznane po prostu z całkowicie zbędne. 

Przeczytaj również:  Dotacja na dekoder dvb t2 - jak uzyskać?

Samotne matki- na jakie dodatki mogą one liczyć?

Jak już zostało to wspomniane, każdy kraj we własnym zakresie zobowiązany jest do zapewnienia pomocy kobietom, które samodzielnie wychowują dziecko. Nie jest tajemnicą, że każda samotna matka w naszym kraju, może ubiegać się o zasiłek rodzinny. Jednak biorąc pod uwagę potrzeby dziecka, a niejednokrotnie również i potrzeby matki, zasiłek rodzinny okazuję się tylko niewielką kroplą w morzu. Tak więc o jakie jeszcze dodatki i wsparcia finansowe mogą ubiegać się matki, samotnie wychowujące dziecko w naszym kraju? Otóż:

  • „kosiankowe”- jest to potoczna nazwa dodatku o którym może starać się matka z tytułu urodzenia dziecka
  • dodatek wynikający z faktu samotnego wychowywania dziecka, który wynosi 193 złotych miesięcznie, więc z pewnością nie jest to zbyt powalająca suma.
  • dodatek dla dziecka z faktu rozpoczęcia przez nie roku szkolnego- wówczas jednorazowo samotna matka może liczyć na kwotę 100 złotych, jednak z pewnością znów jest to jedynie kropla w morzu, do skompletowania dziecięcej wyprawki do szkoły.
  • dodatek wynikający z faktu wychowywania dzieci w rodzinie wielodzietnej- z tej pomocy mogą skorzystać samotne matki, które mają na wychowaniu i utrzymaniu więcej niż jedną pociechę. Wówczas takie wsparcie finansowe wynosi około 95 złotych na trzecie, a także każde kolejne dziecko.

Powyżej wymienione dodatki obowiązują również przy pobieraniu zasiłku rodzinnego. W przypadku dotacji unijnych dla samotnych matek, niestety trzeba sobie jasno powiedzieć, ze nic nie wskazuje na to, by one obowiązywały.


Źródło informacji: Dotacje unijne dla samotnych matek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *