hulajnogi miejskie

Jak działają hulajnogi miejskie?

Zrównoważony transport w miastach oznacza w praktyce ekologiczne rozwiązania. Należą do nich elektryczne samochody, rowery, ale też hulajnogi miejskie, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Hulajnogi miejskie już dawno przestały być utożsamiane z dziecięcymi zabawkami, choć na pewno wiele osób zainteresowało się nimi ze względu na sentyment. Tymczasem jest to sprzęt, który idealnie sprawdza się w mieście i stanowi świetną alternatywę dla samochodu albo zatłoczonego autobusu. Najwięcej hulajnóg widać wiosną i latem, ale tak naprawdę przy odpowiedniej pogodzie można z nich korzystać przez cały rok.

Hulajnogi miejskie – co trzeba wiedzieć?

Na rynku można znaleźć wiele typów hulajnóg, np. rekreacyjne, turystyczne, transportowe, a nawet wyczynowe! Jednak dla mieszkańców miast najlepsze wydają się miejskie hulajnogi elektryczne. Dzięki silnikowi można szybko i właściwie bez wysiłku przemieszczać się z miejsca na miejsce. Aby sprzęt służył jak najdłużej i nie ulegał awariom, konieczny jest regularny serwis hulajnogi elektrycznej, bez którego trudno wyobrazić sobie bezpieczną jazdę.

Szybkość to nie jedyna zaleta hulajnogi miejskiej. Kolejna to jej kompaktowy charakter. Kiedy nie jest już potrzebna, można ją złożyć, a lekka konstrukcja nie zajmuje dużej przestrzeni. Tutaj hulajnogi mają przewagę nad rowerami – bez problemu zmieszczą się w przedpokoju małego mieszkania albo w biurze.

Jak działają hulajnogi miejskie? Dowiedz się, zanim wsiądziesz

Jeśli rozważasz zakup sprzętu, koniecznie dowiedz się, jak działają hulajnogi miejskie o napędzie elektrycznym. Korzystanie ze sprzętu nie jest skomplikowane i jeżeli w dzieciństwie szalałeś na tradycyjnej hulajnodze, teraz też nie będziesz mieć z tym problemów. Zasadnicza różnica polega na tym, że jej bardziej nowoczesny odpowiednik ma wbudowane zasilanie. Zwykle opiera się ono na baterii o łatwym i szybkim ładowaniu.

Przeczytaj również:  Drzwi rustykalne – jak dobrać drzwi do rustykalnych wnętrz?

Korzystanie z elektrycznej hulajnogi miejskiej również jest bardzo proste. Najczęściej wystarczy po prostu odepchnąć się nogą, a silnik sam „zaskakuje”. Na takim sprzęcie można rozwinąć całkiem przyzwoitą prędkość, wynoszącą około 25 km/h. Zasięg jednego ładowania to 30 kilometrów, co pozwala na bezproblemowe poruszanie się po mieście w godzinach szczytu.

Hulajnogi miejskie – kupić czy wypożyczyć?

Zakup hulajnogi miejskiej przestał być dużym wydatkiem. Sprzęt dostępny jest już od kilkuset złotych. Zawsze jednak warto przekonać się wcześniej, czy taki środek lokomocji będzie ci odpowiadał. W tym celu można wypożyczyć hulajnogi miejskie, korzystając z oferty takich firm jak Lime, Bolt czy CityBee. Wystarczy ściągnąć aplikację, za pomocą której zapłacisz za przejazd. Floty miejskich hulajnóg elektrycznych dostępne są w największych polskich miastach. Znajdziesz je między innymi w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Lublinie.

Jak jeździć na hulajnogach miejskich?

W 2021 roku pojawiły się przepisy, które regulują zasady korzystania z miejskich hulajnóg elektrycznych:

  • osoby w wieku 10-18 lat do kierowania hulajnogą elektryczną potrzebują uprawnień (karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T);
  • hulajnogą można jeździć po jezdni, jeżeli dopuszczalna prędkość pojazdów nie przekracza 30 km/h;
  • w innych przypadkach kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać z wydzielonych pasów bądź ścieżek rowerowych, a jeżeli ich brakuje to również z chodników – wtedy jednak jest zobowiązany do poruszania się z prędkością zbliżoną do pieszego, ustępowania mu pierwszeństwa i nieutrudniania przejścia;
  • maksymalna prędkość, z jaką można jeździć na hulajnodze elektrycznej to 20 km/h (nie dotyczy chodników).

Hulajnogi miejskie są łatwe w obsłudze, a ich działanie pojmie nawet osoba, która nie uważa się za mocno zaznajomioną z nowoczesną techniką. Świetnie sprawdzają się w miastach, zwłaszcza w godzinach natężonego ruchu i pozwolą zaoszczędzić czas, jaki inni spędzają w korkach.

Przeczytaj również:  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *