Uchwała antysmogowa dla Małopolski wymusi na wielu mieszkańcach naszego regionu spore wydatki – tylko jak wybrać piec elektryczny, żeby za kilka lat znowu nie tracić pieniędzy? Zobacz, co na ten temat mówią branżowi eksperci.
Konieczność modernizacji systemów ogrzewania ze względu na nadmierne zanieczyszczenie powietrza wciąż budzi wiele emocji. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, zmiany dokonane do końca czerwca 2017 r. wcale nie zakończyły tematu. Od 2023 roku wchodzi w życie kolejny pakiet przepisów, a na przełom 2026 i 2027 r. przewidziano koniec okresu przejściowego dla kotłów klasy IV i III. Wiele czynników wpływa na to, jak wybrać piec elektryczny – począwszy od zapotrzebowania na energię cieplną, a skończywszy na dodatkowych funkcjach urządzenia. Źródło zasilania ma drugorzędne znaczenie. Większość pieców elektrycznych równie dobrze działa na prądzie z państwowej elektrowni, co po podłączeniu do fotowoltaiki.
Uchwała antysmogowa dla Małopolski nakłada coraz ostrzejsze normy
Od lipca 2017 r. w większości naszego województwa (w Krakowie obowiązują inne terminy) nie wolno używać kotłów spalinowych o parametrach emisji poniżej V klasy. Będzie je można użytkować również po 2026 r., ale tylko do końca żywotności. Od nowych mieszkań czy remontowanych budynków będzie się wymagać nowocześniejszych rozwiązań – dlatego w wieloletniej perspektywie bezemisyjne ogrzewanie elektryczne staje się potencjalnie bardziej opłacalną inwestycją. Mimo że jednorazowy koszt zakupu i instalacji będzie większy, to odpadnie część innych wydatków na piec opałowy, takich jak:
- montaż automatycznego podajnika;
- akcesoria redukujące emisję zanieczyszczeń;
- podzespoły konieczne do zachowania 80-procentowej sprawności cieplnej.
Do końca 2022 z Małopolski muszą zniknąć wszystkie kotły na paliwo stałe, które nie mieszczą się w żadnym poziomie norm emisyjności pyłów. Zakup systemów V, IV czy III klasy rozwiąże problem dosłownie na parę lat. Co innego fotowoltaika w połączeniu z kotłem elektrycznym albo pompą ciepła. Taki tandem może działać nawet ponad dwie dekady. Pod warunkiem prawidłowej eksploatacji, stosowania się do zaleceń i wykonywania przeglądów technicznych.
Jak wybrać piec elektryczny? Zastanów się też nad fotowoltaiką!
Pierwszym parametrem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest moc urządzenia. Piec elektryczny ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość energii nie tylko do systemu ogrzewania (powierzchniowego lub grzejnikowego), ale także przygotować ciepłą wodę użytkową. Kto chciałby mieć wyłącznie zimną wodę w kranach? Sprawa z dogrzewaniem pomieszczeń jest bardziej złożona. Realne zapotrzebowanie domu czy mieszkania na ciepło zależy między innymi od:
- rodzaju ogrzewania (systemy nisko- i wysokotemperaturowe);
- wieku budynku (rodzaj, jakość i stan izolacji cieplnej);
- preferencji mieszkańców (jednym wystarczy 17°C, dla innych 20°C to za zimno).
Jak obliczyć realne zapotrzebowanie na energię cieplną? Nie obejdzie się tutaj bez kompleksowego audytu – lepiej zapłacić za fachowe konsultacje, niż wydać krocie na zbyt mocny piec albo założyć za słabą instalację PV. Informacje o tym, jak wybrać piec elektryczny razem z fotowoltaiką i w jaki sposób zwiększyć opłacalność całej inwestycji, znajdziesz w tym artykule specjalistów z firmy Da Vinci Green Energy.
Kotły na prąd można podzielić na wiele grup i kategorii
Piec jednofunkcyjny będzie miał wysokie parametry wydajnościowe, ale nie da się go podłączyć pod więcej niż jeden obieg. Pozostaje albo zakup dwóch urządzeń dedykowanych różnym zastosowaniom albo wybór kotła elektrycznego dwufunkcyjnego. W takim przypadku trzeba liczyć się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na moc i potencjalnie wyższymi kosztami eksploatacji.
Alternatywą są akumulacyjne piece indukcyjne, ale one też nie pozostają bez wad. Z uwagi na parametry i sposób działania bardziej pasują do starego budownictwa niż nowoczesnych domów – chyba że są wyposażone w bufor cieplny. Każdy ma inne oczekiwania oraz możliwości finansowe i techniczne. Nie da się udzielać uniwersalnych rad na temat tego, jak wybrać piec elektryczny.