zwolnienie lekarskie

Zwolnienie L4 – czym jest i jakie przywileje daje?

Czym tak właściwie jest zwolnienie L4?

Jest to w skrócie zaświadczenie lekarskie wystawiane przez lekarza specjalistę w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika nim objętego w pracy ze względu na wystąpienie u niego pewnego rodzaju niezdolności do wykonywania obowiązków, spowodowanej chorobą, tudzież innymi dolegliwościami. Warto zauważyć, że obecnie zwolnienie jest wydawane tylko w formie elektronicznej, a do jego uzyskania wystarczy konsultacja online. Jest to duże udogodnienie dla osób, które mają trudności z wyjściem z domu. E-zwolnienie, które otrzymujemy, jest równowważne ze zwolnieniem otrzymanym u lekarza stacjonarnego.

Jaki okres czasu może objąć zwolnienie lekarskie?

Niestety nie wiele osób jest tego w pełni świadoma, a to jednak co by nie mówić dość istotna kwestia. Wedle przepisów polskiego prawa pracy maksymalny okres jaki pracownik może otrzymać na podjęcie leczenia w ramach zasiłku chorobowego wynosi ponad 6 miesięcy liczone w 182 dniach. Oczywiście istnieją pewnego rodzaju odstępstwa od normy do których zaliczamy gruźlicę, a także ciąże w przypadku kobiet. Za ich sprawką zwolnienie może zostać przedłużone nawet do 270 dni. Istnieje ponadto możliwość ubiegania się o otrzymanie dodatkowego świadczenia rehabilitacyjnego na kolejne 12 miesięcy w przypadku, gdy pół roku to zbyt krótki okres czasu, aby dojść do pełnego zdrowia.

W jakich przypadkach przysługuje pracownikowi L4?

Zwolnienie lekarskie mogą otrzymać tylko i wyłącznie pracownicy ubezpieczeni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czyli wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także umowę-zlecenie w przypadku, gdy zdecydują się one na opłacanie składki pokrywającej ubezpieczenie zdrowotne. L4 otrzymamy tylko i wyłącznie w sytuacji podczas której jesteśmy w pełni niedysponowani do wykonywania obowiązków ściśle powiązanych z podejmowaną przez nas pracą, oraz w ramach opieki nad chorymi bliskimi. 

Przeczytaj również:  Bezpieczne zakupy w lombardzie — jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?

Czy zwolnienie lekarskie może działać wstecz?

Jest to na pewno jedno z istotniejszych zagadnień, bowiem zdecydowanie wśród licznego grona pracowników istnieje swego rodzaju niepewność związana z ramami czasowymi L4. Ogólnie przyjęto, iż pierwszym dniem wejścia w życie zwolnienia lekarskiego jest dzień podczas którego odbyło się badanie lekarskie, tudzież następna doba. Niestety może dojść do sytuacji, gdy pacjent nie jest na siłach, aby odwiedzić lekarza od razu po pojawieniu się objawów dolegliwości ze względu na bardzo słaby stan fizyczny, tudzież psychiczny. W związku z tym jest on zmuszony do wykorzystania ustawowych dni wolnych, co jest dość uciążliwą kwestią zarówno dla samego pracownika, jak i zatrudniającego go pracodawcy. Na szczęście wprowadzony został przepis umożliwiający specjalistom wystawienie zwolnienie wstecz do 3 dni poprzedzających wykonanie badania. Aby mogło ono jednak wejść w życie niezbędne jest spełnienie pewnych warunków. Przede wszystkim decyzję o wydaniu takiego zaświadczenia podejmuję lekarz tylko i wyłącznie na podstawie możliwości stwierdzenia, iż osoba chora faktycznie w tym okresie była niezdolna do podjęcia pracy. Jest to więc tylko i wyłącznie subiektywna opinia lekarza, co może być pewnego rodzaju problemem.

Jakie korzyści wynikają z otrzymania zwolnienia lekarskiego?

Jedną z nich na pewno jest brak konieczności chodzenia do pracy. Pracodawca w żaden sposób nie będzie mógł nas do tego zmusić, bowiem złamałby wtedy prawo. Co więcej mimo wszystko dalej otrzymujemy wynagrodzenie w wysokości 80 procent podstawowej wysokości pensji. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie pracownika przed bankructwem z powodu długotrwałej niezdolności do pracy. O wiele korzystniej sytuacja wygląda w przypadku kobiet w ciąży, bowiem ich okres obowiązywania zwolnienia może zostać wydłużony do aż 270 dni i dostają one dokładnie 100 procent swojego wynagrodzenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *