Dotacje unijne dla spółki

Dotacje unijne dla spółki

Prowadzenie spółki, a także stałe inwestycje w jej rozwój i odpowiednią pracę wymagają nakładu finansowego. Choć co prawda, zwykle wraz z rozwojem danej spółki, nakład ten z pewnością się zwrócić, niemniej jednak niezwykle ciężko sfinansować takie wydatki jednorazowo. Wówczas dotacje unijne dla spółki okazują się idealnym rozwiązaniem.

Dotacje unijne dla spółki- szereg możliwości

Właściciele zarówno mikro jak i małych spółek, w ramach których prowadzą własną działalność gospodarczą, z pewnością wiedzą, że stawianie pierwszych kroków w tego typu biznesie nie należy do najłatwiejszych. Tak naprawdę, jeszcze zanim spółki zaczynają realnie zarabiać, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami, które choć zwracają się w dłużej perspektywie czas i przy założeniu, że spółka rzeczywiście dobrze prosperuje- są mimo wszystko niezwykle ciężkie do pokrycia z tak zwanej własnej kieszeni. Niemniej jednak biorąc pod uwagę to, że Unia Europejska ogromną uwagę przykłada do tego, by wspierać rozwój zarówno małych jak i średnich przedsiębiorstw, wówczas spółki mogą liczyć na konkretny szereg unijnych dotacji. Co ciekawe fundusze unijne są dostępne zarówno w określonych programach regionalnych, a także w wielu programach typowo lokalnych. Zwykle jednak warto pamiętać, że dotacje unijne dla spółek przysługują w momencie zdecydowania się na otwarcie nowego przedsiębiorstwa i wprowadzenia go na rynek. Wówczas z bezzwrotnej pomocy finansowej na rozwój spółek mogą skorzystać:

  • osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30 roku życia i chcą kontynuować edukację, niemniej jednak zdecydowały się również na rozpoczęcie działalności gospodarczej- wówczas mogą oni ubiegać się o unijne fundusze dla spółek.
  • osoby które ukończyły 30 rok życia, wówczas również mogą oni ubiegać się o bezzwrotną pomoc od Unii Europejskiej czyli o dotacje dla spółek.
Przeczytaj również:  Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

Warto zaznaczyć, że pomoc jednorazowa o jaką można się ubiegać to bardzo często kwoty rzędu nawet 40 tysięcy złotych. Jednak na jej wydanie i rozporządzenie spółki mają zwykle ograniczony czas, który wynosi 12 miesięcy.

Dotacje unijne dla spółek- gdzie szukać informacji o możliwościach pozyskania funduszy?

Oczywiści pierwszym krokiem w ramach którego spółki, mogą ubiegać się o pozyskanie unijnych funduszy jest przede wszystkim zrobienie dokładnego researchu i znalezienie odpowiedniego programu. O dotacje unijne dla spółki można bowiem ubiegać się tylko i wyłącznie w ramach odpowiedniego programu lub prowadzonego przez samorząd projektu, a to może okazać się również kluczowe w momencie rozpatrywania wniosku o pozyskanie dotacji. Przedsiębiorcy muszą więc dokładnie wiedzieć, gdzie mogą oni znaleźć rzetelne i prawdziwe informacje odnośnie bezzwrotnych dotacji dla spółek. Otóż w normalny warunkach, większość informacji na temat unijnych funduszy można znaleźć w specjalnych punktach informacyjnych. Niemniej jednak, nie każdy ma możliwość wybrania się do takiego punktu samodzielnie. Wówczas z pomocą przychodzą internetowe wyszukiwarki dotacji, dzięki którym można znaleźć odpowiednie programy, a następne telefonicznie lub za pośrednictwem maila można skontaktować się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Wówczas spółki powinny uzyskać szereg niezbędnych informacji, a także wskazówek odnośnie kroków, jakie muszą podjąć by starać się o przyznanie europejskich funduszy. Warto również zrobić dokładny research w sieci, gdzie można znaleźć wiele tematycznie powiązanych forów internetowych, na których przedsiębiorcy, którzy przeszli już swoją drogę w uzyskaniu dotacji unijnych dla spółek, chętnie dzielą się swoimi wskazówkami i doświadczeniem, a także oferują kompetentną pomoc w zakresie skompletowania niezbędnej dokumentacji i poprawnego wypełnienia wniosku. Warto pamiętać, że prowadzone nabory do programów unijnych charakteryzują się ramami czasowymi, więc wszelkie dokumenty muszą zostać złożone w odpowiednim terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.