Nasze Małopolskie Informacje

Czym są elektrolity i kiedy należy je uzupełnić w organizmie?

Elektrolity to wodne roztwory jonów, które mają bardzo duże znaczenie dla poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. To właśnie te substancje wpływają na pracę serca, nerek, mózgu i innych organów, a ich brak może spowodować zasłabnięcie, agresję, a nawet czasową utratę pamięci. Czym są elektrolity, kiedy je uzupełniać i jak to zrobić?

Czym są elektrolity?

Elektrolity to substancje, mające ładunek elektryczny dodatni lub ujemny. W ludzkim organizmie do najważniejszych elektrolitów należą:

Wszystkie te elektrolity mają bardzo duże znaczenie dla normalnego funkcjonowania człowieka. 

Kiedy je uzupełnić?

Niestety w różnych sytuacjach życiowych, poziom elektrolitów może spadać. Zwykle dochodzi do tego w czasie biegunki i wymiotów, a więc przez zatrucia pokarmowe. Dodatkowo elektrolity należy uzupełniać w czasie upałów, ponieważ to właśnie wtedy uciekają one z organizmu, wraz z potem. Poziom elektrolitów może spadać także przez niektóre leki, albo po prostu w związku ze zmianami z wiekiem. Zwykle u osób starszych konieczna jest stała kontrola poziomu tych substancji. Nie należy bagatelizować takich objawów jak nagłe osłabienie, obrzęki, zaburzenia rytmu serca i zawroty głowy. To właśnie te symptomy mogą wskazywać na niedobór elektrolitów w organizmie. Warto dodać, że elektrolity mogą się także przydać osobom, które mają tzw. kaca, a więc są po znacznym spożyciu alkoholu. 

Jakie elektrolity kupić?

Obecnie w aptekach można znaleźć szeroki wybór elektrolitów. Świetnie sprawdzają się tabletki musujące, rozpuszczalne w wodzie, które można wypijać codziennie w ramach rutyny. Z kolei dla seniorów stworzone są specjalne preparaty w proszku, które należy pić przez słomkę, aby powoli dostarczać elektrolity do organizmu. Można również zdecydować się na preparat smakowy, co sprawdzi się idealnie w przypadku dzieci i młodzieży.  

Exit mobile version