Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym ithelpyou.pl
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich daje rolnikom możliwość składania wniosków o dotacje na hodowlę zwierząt. Przysługują one rolnikom, którzy hodują określone gatunki zwierząt.
Dotacje unijne na hodowlę zwierząt – najważniejsze informacje
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej oraz na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 17 grudnia 2013 r. ruszył Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ma on na celu wsparcie rolników, którzy hodują zwierzęta w swoich gospodarstwach. Dotacje są jednak ograniczone dla określonych gatunków, które posiadają szczególną wartość genetyczną. Dodatkowo rolnik musi posiadać odpowiednią liczbę zwierząt, by mógł starać się o dofinansowanie.
Program przewiduje dopłaty do lokalnych ras odpowiednich gatunków zwierząt, które objętę są ochroną genetyczną lub zagrożone wyginięciem. Są to:
- bydło – polskie czerwone, polskie czerwono-białe, białogrzbiete, polskie czarno-białe
- konie – małopolskie, śląskie, wielkopolskie, polskie, huculskie, sokólskie, sztumskie
- owce – polska owca górska odmiany barwnej, świniarka, olkuska, wrzosówka, merynos odmiany barwnej, uhruska, kamieniecka, pomorska, żelaźnieńska, korideil, czarnogłówka, owca pogórza, akiel podhalański, merynos polski w starym typie
- świnie – złotnicka pstra, złotnicka biała, puławska
- kozy – koza karpacka
Dotacje unijne – wymagania dotyczące ilości zwierząt
Naturalnie każdy gatunek ma swoją określoną liczbą, przy której przysługuje dopłata. W przypadku krów liczba zwierząt tej samej rasy musi wynosić minimum 4. Dla kóz ta liczba wynosi 3 sztuki, natomiast dla klaczy wymogiem jest posiadanie 2 sztuk. Owce i świnie mają bardziej szczegółowe wymagania, które różnią się w zależności od gatunku:
- owce rasy olkuskiej – minimum 10
- owce rasy: cakiel podhalański, czarnogłówka, barwna owca górska, polska owca pogórza – minimum 15
- owce rasymerynos polski w starym typie – minimum 30
- owce pozostałych ras – minimum 10
- świnie rasy puławskiej – minimum 10
- świnie rasy złotnickiej białej lub złotnickiej pstrej – minimum 8
Oprócz tego w przypadku krów i świń określony jest górny limit posiadanych zwierząt. W przypadku bydła wynosi on 100 sztuk, tak samo świń rasy złotnickiej białej oraz pstrej. Natomiast w przypadku świń rasy puławskiej limit wynosi 70 sztuk.
Dotacje unijne na hodowlę zwierząt – stawki
Stawka dotacji, które może otrzymać rolnik uzależniona jest od hodowanych zwierząt, liczby sztuk w stadzie oraz ich gatunków. W przypadku owiec dopłata wynosi 360zł/szt. Dla kóz jest ona wyższa i wynosi 580zł/szt. Dalej w rankingu są dopłaty na świnie – 1140zł/szt oraz na krowy – 1600zł/szt. Największą sumę przewidziano dla lokalnych ras koni – 1700zł/szt. Jednak może być ona większa o 200zł w przypadku, gdy rolnik hoduje konie małopolskie i wielkopolskie. Rolnikom, którzy ubiegają się o dotację i którym uda się je uzyskać będą otrzymywali fundusze corocznie przez 5 lat pod warunkiem, że nie złamią ani nie zmienią warunków rolno-środowiskowo-klimatycznych swojego gospodarstwa. Jedyne zmiany, których może dokonać hodowca to zwiększenie lub zmniejszenie liczby sztuk w stadzie pod warunkiem, że liczba nie będzie mniejsza niż w pierwszym roku pobierania dotacji.
Płatności dobrostanowe
Dodatkowo przewidziane są dotacje dla rolników, którzy zapewniają swoim zwierzętom warunki lepsze, niż jest to określone prawnie jako warunki minimalne. Jedną z takich dotacji jest ta dotycząca świń, którą można uzyskać za zwiększoną powierzchnę w budynkach. Dotacja wynosi 301zł/szt w przypadku loch i 24zł/szt w przypadku tuczników. Obowiązują także dotacje dobrostanowe dla bydła. Za wypas krów mlecznych można otrzymać 185zł za sztukę. Za zwiększoną powierzchnię w budynkach, w których przechowuje się krowy mleczne można uzyskać 595zł/szt, natomiast za dobrostan krów mamek 329zł/szt.
Kto może ubiegać się o dotacje?
Dotacje unijne na hodowlę zwierząt przysługują wszystkim rolnikom, którzy posiadają wymienione wyżej gatunki zwierząt w określonej liczbie oraz spełniają kilka dodatkowych warunków. Jednym z nich jest obowiązek posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej. Oprócz tego rolnik musi zachować wszystkie trwałe użytki zielone i elementy krajobrazu nieużytkowane rolniczo stanowiące ostoje przyrody. Trzecim warunkiem jest posiadanie gospodarstwa rolnego, które, naturalnie, znajduje się na terytorium Polski i którego powierzchnia użytków rolnych jest nie mniejsza niż 1 ha.