Gdzie spędzić weekend w Małopolsce Beskid Niski jako atrakcyjna opcja

Gdzie spędzić weekend w Małopolsce? Beskid Niski jako atrakcyjna opcja

Województwo małopolskie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Znajdują się tam nie tylko słynne i popularne atrakcje turystyczne, takie jak Wieliczka czy Zakopane, ale również mniej znane, ale równie urokliwe miejsca. Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz spędzić weekend w otoczeniu natury, Beskid Niski może być idealnym wyborem. W tym artykule przybliżymy Ci, co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim i jakie atrakcje czekają na turystów.

Beskid Niski – co warto zobaczyć?

Beskid Niski to pasmo górskie położone na południowo-wschodnim krańcu Polski. Wyróżniają się tu nie tylko piękne krajobrazy, ale również liczne zabytki i miejsca kultu religijnego. Jednym z najpiękniejszych miast w Beskidzie Niskim jest Krosno. Miasto to słynie z pięknych kamienic i kościołów, takich jak kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy katedra św. Jana Chrzciciela.

Kolejnym pięknym miejscem w Beskidzie Niskim jest Łańcut. Znajduje się tam zamek, którego historia sięga XVII wieku. Wewnątrz zamku znajduje się piękna sala balowa, oranżeria oraz liczne pokoje zdobione oryginalnymi meblami. W Łańcucie warto również odwiedzić skansen, gdzie można zobaczyć oryginalne budynki z całego regionu.

Beskid Niski – szlaki turystyczne

Beskid Niski to również idealne miejsce dla miłośników turystyki górskiej. W górach tych znajdują się liczne szlaki turystyczne, zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych wspinaczy. Jednym z najpiękniejszych szlaków jest szlak na Cergową. To najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, który pozwala na podziwianie pięknych krajobrazów. Na szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa, z której można zobaczyć panoramę Beskidu Niskiego i Bieszczadów.

Kolejnym pięknym szlakiem turystycznym w Beskidzie Niskim jest szlak na Jawornik. To jedna z najpiękniejszych tras, która prowadzi przez lasy i polany, a na szczycie czeka piękny widok na okoliczne góry. Szlak ten jest dobrym wyborem dla początkujących wspinaczy, ponieważ nie jest zbyt trudny.

Przeczytaj również:  Energooszczędne drzwi, czyli jakie? Wyjaśniamy

Wystarczy rzut oka na mapę, by zakręciło się w głowie od liczby wariantów. Ilu turystów, tyle rekomendacji. Góry w Polsce oferują szereg atrakcji na przykład w Beskidzie Niskim możesz wybrać się:

  • z Wysowej na Busov i Lackową – 28,1 km, 9:40–12 h. Najpierw zielonym szlakiem na słowacki szczyt, podczas powrotu przy przejściu granicznym skręć w trasę czerwoną w lewo. Trasa w te i wewte, ale pozwala zdobyć najważniejsze beskidzkie szczyty w ciągu jednego dnia;
  • z Hańczowej do Krynicy – 22,9 km, 7:10–8:30 h. Cały czas czerwoną ścieżką, kolejno przez Ropki, Banicę, i Mochnaczkę Niżną. Po drodze cztery bardziej strome podejścia, między innymi, na Swarne i Huzary.

możemy przeczytać w artykule na https://goryaktywnie.pl/beskid-niski

Atrakcje turystyczne

Beskid Niski oferuje wiele atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić na przykład Zamek w Rymanowie, który został zbudowany na wzgórzu nad rzeką Tabor. Zamek jest częściowo zrujnowany, ale mimo to warto go zobaczyć, ze względu na swoją historię i piękny widok na okolicę. Kolejnym ciekawym miejscem jest Cerkiew św. Michała Archanioła w Powroźniku, która została zbudowana w 1795 roku. Cerkiew jest przykładem drewnianej architektury cerkiewnej, która jest charakterystyczna dla regionu. W Beskidzie Niskim można także znaleźć wiele wspaniałych kościołów i kapliczek, takich jak choćby drewniana kapliczka św. Jana Nepomucena w Binarowej, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *