Jak samemu poradzić sobie z depresją?

Depresja to poważne zaburzenie, które dotyka nawet 10% polskiej populacji. Szacunki WHO wskazują na to, że liczba osób cierpiących na depresję wzrośnie w najbliższych latach. Powodów jest wiele, a do najważniejszych można zakwalifikować trudne wydarzenia życiowe, kryzysy ogólnoświatowe, konsekwencje pandemii i wojny, a także brak wsparcia społecznego. Czy można poradzić sobie samemu z depresją? Gdzie szukać pomocy?

Jakie są objawy depresji?

Depresja to zaburzenie nastroju, które dotyka ludzi w różnym wieku, bez względu na status materialny oraz sposób życia. Depresja jest nazywana chorobą cywilizacyjną, a czasami nawet epidemią, ponieważ cierpi na nią tak wiele ludzi. Oczywiście o depresji nie można mówić w sytuacji krótkotrwałego spadku nastroju, czy też gorszego samopoczucia przez kilka dni. Do najważniejszych symptomów depresji można zakwalifikować:

  • utrzymujące się przez dłuższy czas negatywne myśli, znacznie obniżony nastrój;
  • chroniczne zmęczenie, brak radości życia;
  • zniechęcenie i brak zadowolenia z codzienności;
  • samokrytycyzm i brak wiary we własne umiejętności;
  • bezsenność, problemy z jedzeniem (brak apetytu lub zbyt duży apetyt);
  • obniżone libido;
  • izolowanie się od innych ludzi;
  • rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań i pasji;
  • w poważnych przypadkach pojawienie się myśli, a nawet prób samobójczych. 

Konkretne objawy depresji i ich nasilenie zależą od osoby, jej cech charakteru, a także zdarzenia, które spowodowało obniżenie nastroju. 

Czy można poradzić sobie samodzielnie z depresją?

W sytuacji, gdy symptomy depresji nie są zbytnio nasilone, można spróbować radzić sobie z depresją samemu. Chodzi jednak tylko o takie sytuacje, w których nie pojawiają się myśli samobójcze, ani nie ma utraty chęci do życia.

Pierwszym i najważniejszym aspektem radzenia sobie z tym zaburzeniem jest zaakceptowanie faktu, że ma się problem. W ten sposób można zmniejszyć odczuwany lęk i smutek. Bardzo duże znaczenie mają różnego rodzaju działania, które są w stanie zmniejszyć symptomy depresji. Można tutaj zakwalifikować spotkania z innymi ludźmi, szukanie wsparcia w bliskich osobach, zwiększenie aktywności fizycznej, robienie tego, co sprawia przyjemność, relaksacja, medytacja, joga, zdobywanie wiedzy na temat zaburzenia. 

Przeczytaj również:  Zasady pielęgnacji skóry tłustej. Jak dbać o cerę trądzikową?

W zdecydowanej większości przypadków konieczny jest jednak kontakt ze specjalistą. 

Gdzie szukać pomocy?

Osoby, które mają nadmiernie obniżony nastrój oraz występują u nich inne symptomy depresji, powinny zdecydować się na wizytę u psychologa, czyli specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznymPsycholog w Krakowie na pewno pomoże w diagnozie depresji oraz leczeniu. Specjalista może zalecić psychoterapię, czyli długofalowe oddziaływanie terapeutyczne, którego celem jest zmniejszenie objawów i wykrycie przyczyn depresji. Terapia zajmuje od kilku miesięcy do kilku lat, dlatego czasami na początku dodatkowo pacjent odbywa wizyty u psychiatry i otrzymuje leki. Warto jednak wiedzieć o tym, że depresję da się wyleczyć bez leków, tylko trzeba trafić na dobrego psychoterapeutę, a także znaleźć w sobie motywację do zmiany. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *