leczenie kanałowe

Kiedy zęby wymagają leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe przez wiele lat budziło wiele negatywnych emocji. Czy faktycznie trzeba się go obawiać? Kiedy nie wystarczy zwykła plomba i ząb musi być leczony kanałowo? Podpowiadamy!

Leczenie kanałowe nadal budzi grozę i kojarzy się z wyjątkowo intensywnym bólem. Na szczęście nowoczesny sprzęt umożliwia leczenie nawet bardzo zepsutych zębów bez bólu i dyskomfortu. Warto wybrać sprawdzony gabinet, taki jak np. krakowska Galeria Uśmiechu (kontakt). Wizyta z doświadczonymi specjalistami szybko pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Poniżej zaś sprawdzisz, w jakich sytuacjach ząb mus być leczony kanałowo. 

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to bardziej popularna nazwa leczenie endodontycznego. Jest to zabieg stosowany na zębach, których miazga uległa nieodwracalnemu zniszczeniu lub, który pękł.

Korzystając ze specjalistycznego sprzętu, stomatolog usuwa wszystkie uszkodzone chorobowo tkanki. Powstałą w ten sposób przestrzeń wypełnia się specjalnie przeznaczonym do tego materiałem. Bardzo często jest to jedyny sposób na uratowanie bardzo zniszczonego zęba. 

Kiedy ząb wymaga leczenia kanałowego?

Do leczenia kanałowego przeznaczone są zęby, w których doszło do nieodwracalnych zniszczeń miazgi. Najczęściej jest to konsekwencja zaniedbania zmian próchnicowych lub ich nieprawidłowego leczenia. 

W momencie, kiedy próchnica obejmuje miazgę zęba, pacjent zaczyna cierpieć na silny ból, który pojawia się on samoistnie, lub przy przygryzaniu. Niekiedy wokół chorego zęba tworzy się stan zapalny dziąseł. W niektórych przypadkach pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak nieprzyjemny zapach z ust, ból głowy, czy gorączka. 

Decyzję o podjęciu leczenia kanałowego dentysta podejmuje na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wykonanego zdjęcia rentgenowskiego. To ostatnie jest konieczne do tego, aby ocenić skalę zaawansowania choroby oraz liczbę i położenie kanałów zęba. 

Przeczytaj również:  Medale na zamówienie - wyjątkowe wyróżnienia okolicznościowe

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Wizja leczenia kanałowego u wielu pacjentów budzi lęk. Wynika to zazwyczaj ze złych doświadczeń z przeszłości lub z ustnych przekazów starszego pokolenia. Przez wiele dekad leczenie endodontyczne faktycznie było bardzo bolesne i czasochłonne. Na szczęście współcześnie leczenia endodontycznego w dobrych klinikach stomatologicznych w ogóle nie trzeba się bać. 

Jeżeli chodzi o leczenie kanałowe, Kraków jest miastem, w którym mamy dostęp do bardzo wielu sprawdzonych placówek dentystycznych. W ich wyposażeniu znajdziemy wysokiej klasy nowoczesny sprzęt. Od ręki dostępne są na przykład endometry, które pozwalają na niezwykle dokładne mierzenie szerokości kanałów. Dowiedz się więcej tutaj: leczenie kanałowe Kraków 

Oprócz tego niezwykle ważne jest także znieczulenie. Współcześnie jest ono dobierane indywidualnie do każdego pacjenta i ma olbrzymią skuteczność. Dzięki temu leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne. W wielu przypadkach może być także wykonane w całości na jednej wizycie. Co także bardzo istotne, dobrze wykonanego zabiegu nie trzeba powtarzać. 

Podsumowanie 

Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku zębów dotkniętych zaawansowaną próchnicą, która skutkuje zapaleniem miazgi. Pomimo tego, że wiele osób ciągle boi się endodoncji, współcześnie zabiegi te są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, które pozwala zapomnieć o bólu. 

Nowoczesny sprzęt i doświadczeni dentyści to z kolei przepis na szybkie i niezwykle skuteczne leczenie nawet bardzo zepsutych zębów. Dzięki temu w bardzo wielu przypadkach można uniknąć ostateczności, czyli ekstrakcji zepsutego zęba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *