kradziony telefon

Bezpieczne zakupy w lombardzie — jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?

Kupowanie sprzętu z drugiej ręki to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą nieco zaoszczędzić oraz dla pasjonatów technologii. Zawsze warto jednak zachować ostrożność, dlatego w tym artykule odpowiemy na pytanie „jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?„.

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Zweryfikuj legalność urządzenia


Poniżej udostępniamy instrukcję, która pomoże Ci sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie w lombardzie telefon pochodzi z kradzieży. Pozwoli ona także upewnić się w kwestii autoryzacji produkcji. Jest to bardzo istotne, ponieważ z biegiem czasu coraz łatwiej jest trafić na alternatywne wersje flagowych urządzeń, które oferowane są po niezwykle atrakcyjnych cenach. W takim razie jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Jedynym sposobem, który da miarodajne efekty, jest sprawdzenie  IMEI.

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony — czym jest IMEI?


IMEI jest numerem identyfikacyjnym urządzenia. W nowszych modelach telefonów można go znaleźć na tacce z kartą sim albo naklejce, znajdującej się z tyłu urządzenia.  Modele starsze prawdopodobnie mają naklejkę pod baterię. Istnieje jednak prostszy sposób sprawdzenia IMEI, czyli wpisanie w klawiaturę smartfona kodu *#06#. W taki sposób poznamy wszystkie numery identyfikacyjne naszego sprzętu. A co jeśli kupujemy telefon w lombardzie przez internet? 

W sytuacji, gdy sprzedawca nie umieścił numeru IMEI w ofercie, mamy prawo poprosić go o podanie tej informacji. Kiedy nie otrzymamy odpowiedzi na zadane pytanie, mamy prawo podejrzewać, że smartfon pochodzi z kradzieży lub innego nielegalnego źródła.

Numer IMEI — uzyskaj wszelkie informacje o telefonie


Sprawdzenie telefonu po IMEI jest uniwersalną odpowiedzią na pytanie jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony. Jednak okazuje się, że możesz zweryfikować nie tylko legalność jego pochodzenia. Możemy także poznać historię urządzenia – sprawdzić datę aktywacji telefonu i jak długo był użytkowany do momentu sprzedania w lombardzie. To świetny sposób na zweryfikowanie, czy podane przez sprzedawcę informacje są zgodne z prawdą. 

Przeczytaj również:  Catering dietetyczny w Krakowie - wygoda i zdrowe odżywianie

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Instrukcja


Najpierw wpisujemy w klawiaturę telefonu kod „*#06#”, jeśli kupujemy online, należy poproś sprzedawcę, o podanie numeru IMEI urządzenia (często są też podane w ofertach).
IMEI przepisujemy do formularza, który znajdziemy w internecie. Następnie wystarczy przeanalizować uzyskane dane i sprawdzić ich zgodność z podanymi przez sprzedawcę. 

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Baza telefonów skradzionych


By stwierdzić z całkowitą pewnością, czy dany telefon pochodzi z kradzieży, jest zadaniem bardzo trudnym i przeciętna osoba nie będzie w stanie tego sprawdzić w inny sposób, niż poprzez sprawdzenie numeru IMEI. W tym celu trzeba by było udać się na komisariat i poprosić o potwierdzenie, czy smartfon nie znajduje się w policyjnej bazie skradzionych urządzeń.

Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ, gdyby okazałoby się, że urządzenie faktycznie pochodzi z nielegalnego źródła, moglibyśmy być oskarżeni o nieumyślną działalność paserską. Jest ryzyko utraty nie tylko telefonu, ale też narażenie się na konieczność złożenia zeznań. Moglibyśmy nawet zostać obciążeni karą pieniężną. 
Gdy zastanawiasz się jak sprawdzić, czy telefon jest skradziony, najlepsze będzie skorzystanie z internetowej bazy. Daje to skuteczność w około 80% przypadków. W tych witrynach ofiary kradzieży samodzielnie wprowadzają numery seryjne swoich telefonów. Może to im ułatwić odzyskanie smartfona podczas ewentualnej próby wystawienia ich na sprzedaż przez złodzieja lub nowego, nieświadomego posiadacza. Osoby kupujące używany sprzęt mogą natomiast bez problemu potwierdzić, czy telefon nie był uzyskany w nielegalny sposób. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *