uprawa medycznej marihuany

Czy polscy rolnicy zarobią na uprawie marihuany medycznej?

W 2022 roku wprowadzono nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która dała możliwość legalnej uprawy marihuany medycznej – jednak nie wszyscy mogą się tym zająć!

Początki marihuany medycznej w Polsce

Marihuana medyczna jest legalna w Polsce od listopada 2017 roku. Jednak lek nie pojawił się od razu w aptekach. Dopiero po około roku można było go kupić. Warunkiem wykupienia było i jest otrzymanie recepty od lekarza medycyny. Dokument można nabyć u swojego specjalisty bądź skorzystać z placówek medycznych, jak na przykład: https://centrum-mk.pl, która specjalizuje się w terapii marihuany medycznej. Pomimo legalizacji tego leku w celach leczniczych, nie wyrażono zgody na jej uprawę. Dopiero w 2022 roku wprowadzono pewne zmiany.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadziła możliwość legalnej uprawy marihuany medycznej na terenie Polski. Takie prawo otrzymały jedynie instytuty badawcze. Oznacza to, że polscy rolnicy nie zarobią na uprawie tej rośliny, ponieważ nie zostali do tego upoważnieni. Skorzystają jednak na tym pacjenci, gdyż zastąpienie importu polskim surowcem farmaceutycznym, powinno wpłynąć na obniżenie ceny leku nawet o połowę.

Instytut badawczy – legalna uprawa medycznej marihuany w Polsce

Zgodnie z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii legalną uprawę marihuany medycznej mogą prowadzić tylko i wyłącznie instytuty badawcze, które dodatkowo są nadzorowane przez Ministerstwo Rolnictwa. Instytut musi posiadać suszarnię, magazyn, laboratorium i teren. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiednią hodowlę, jak i późniejszą ocenę jakości gotowego suszu. Kolejnym warunkiem jest właściwie prowadzona dokumentacja, nadzór, a także zabezpieczenie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zezwolenie na uprawę wydawane jest przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Przeczytaj również:  Najniższa krajowa - kto ją ustala i ile wynosi?

Jak stać się instytutem badawczym?

Czy można stać się instytutem badawczym? Można, ale nie jest to łatwe. Chcąc posiadać taki status, należy wprowadzić go w formie rozporządzenia. Co więcej, instytut badawczy musi spełniać wiele warunków formalnych, między innymi: wymogi dotyczące aparatury, zaplecza technologicznego, czy też odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Oznacza to, że droga do legalnej uprawy marihuany medycznej nie jest zamknięta. Jednak jest ona na tyle skomplikowana i obwarowana przepisami, że nie każdy może zdobyć taki status.

Udogodnienia dla rolników w zakresie uprawy konopi włóknistych

Nowelizacja ustawy wprowadziła jednak pewne ułatwienia dla rolników w przypadku upraw konopi włóknistych. Nieznacznie został podwyższony limit psychoaktywnego związku THC w tych konopiach – z 0,2% do 0,3%. Zmienił się również sposób uzyskiwania pozwoleń na ich uprawę. Do tej pory ich wydawanie należało do obowiązku sejmików wojewódzkich, zaś obecnie uprawy konopi włóknistych podlegają Krajowym Ośrodkom Wsparcia Rolnictwa.

Dlaczego warto zalegalizować uprawę marihuany medycznej na większą skalę?

Legalna uprawa marihuany medycznej wpłynie nie tylko na jej większą dostępność w polskich aptekach, ale i na jej cenę, która obecnie jest wysoka, ze względu na koszty importu. Większa dostępność leku przyczyni się do wsparcia leczenia większej ilości chorych, między innymi na stwardnienie rozsiane, padaczkę czy też osób zmagających się z nowotworami. Warto dowiedzieć się, na jakie inne choroby wpływa stosowanie marihuany medycznej. Informacji może udzielić lekarz medycyny, na przykład Judyta Faliszewska, która współpracuje z placówką medyczną specjalizującą się w terapii marihuaną medyczną.

Legalna uprawa marihuany medycznej w Polsce jest możliwa, jednak nie skorzystają z niej rolnicy. Jednak rynek konopi leczniczych rozwija się na tyle szybko, że może w niedługim czasie przepisy znowu będą musiały się zmienić.

Przeczytaj również:  Parterówki na topie. Projekty domów parterowych i ich zalety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *