Rządowy program ” Czyste powietrze” to jeden z niezwykle popularnych programów, który ma na celu zminimalizowanie emisji do atmosfery zanieczyszczeń. Program ten w dużej mierze skierowany jest do jednoosobowych gospodarstw domowych i zachęca je do wymiany tradycyjnego pieca. Niemniej jednak jak wygląda złomowanie pieca w programie „Czyste powietrze”?
Złomowanie pieca w programie „Czyste powietrze”
Wspomniane już zostało, że rządowy program „Czyste powietrze” skierowany został głównie do jednoosobowych gospodarstw domowych. To właśnie w nich i piecach przez nie wykorzystywanych, rząd dopatruje się możliwie największej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a co więcej próbuje on ten stan rzeczy zmienić. W związku z tym rządzący starają się zachęcić do wymiany tradycyjnych pieców tak zwanych „kopciuchów” na ich nowe i bardziej ekologiczne odpowiedniki. Nie da się ukryć, że rząd też nałożył surowe regulacje na mieszkańców poszczególnych województw i ograniczył możliwość wymiany starych pieców terminami. Warto wiedzieć, że inwestycja w nowy piec, a także w jego kompletny montaż nie jest tanim przedsięwzięciem. Na szczęście jednak rząd wykazał się dużą dozą zrozumienia i zaoferował niezwykle intratny system dofinansowań oraz pożyczek w ramach prowadzonego programu „Czyste powietrze”. Niemniej jednak w większości przypadków, by o takie dofinansowanie można było się starać, niezbędne jest przedstawienie określonych dokumentów na to, że stary piec został już zezłomowany i nie będzie on w dalszym ciągu użytkowany. Tak więc warto zastanowić się nad tym, jak wygląda samo złomowanie pieca, które wymagane jest do uzyskania dotacji w programie „Czyste powietrze”.
Jak wygląda złomowanie pieca w rządowym programie „Czyste powietrze”?
Jeśli wciąż dylematem pozostaje, co zrobić ze starym piecem, który nie może być już wykorzystywany, a jednocześnie otrzymać rządową dotację, to sprawa jest niezwykle prosta. Zwykle wystarczy bowiem stary piec oddać po prostu na złom. Tę opinię potwierdzają również rządzący, który jasno twierdzą, że jest to w pełni wystarczające do otrzymania rządowej dotacji. Niemniej jednak użytkownicy, którzy decydują się na oddanie starego pieca na złom muszą pamiętać o tym, że zarówno osoba przekazująca piec, a także osoba go przyjmujące muszą oni wypełnić formularz przyjęcia odpadów. Co więcej musi on zostać dołączony do odpowiednio wypełnionego wniosku o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”. Warto również upewnić się, że w danym województwie są prowadzone nabory przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To jednak jeszcze nie wszystkie formalności, które związane są z odpowiednim złomowaniem pieca w programie „Czyste powietrze”. Niezbędne jest również wydanie odpowiednio uzupełnionej karty złomowania pieca, którą zobowiązany jest wydać sam właściciel złomowiska. To właśnie na jej podstawie rządzący otrzymują informację, że dany piec został na stałe wyłączony z użytkowania. Oczywiście karta musi być również uzupełniona odpowiednim oświadczeniem od instalatora nowego pieca, który ma obecnie funkcjonować w jednoosobowym gospodarstwie domowym. Jak więc widać, złomowanie pieca w programie „Czyste powietrze” jedynie z pozoru wydaje się jego błahym wymontowaniem i oddaniem na złomowisko. Tak naprawdę każdy kto chce zostać beneficjentem rządowego programu, oraz chce otrzymać odpowiednie dofinansowanie, musi również pamiętać o wypełnieniu szeregu formalności i wystosowaniu specjalnych oświadczeń, by rządzący rzeczywiście otrzymali wszystkie niezbędne dowodny odnośnie tego, że tak zwany „kopciuch” nie będzie w dalszym ciągu wykorzystywany, a zostanie zamieniony jego nieco bardziej ekologiczną i wydajną wersją.