Termy w Małopolsce, czyli wielka atrakcja regionu. Dlaczego warto z niej skorzystać?

Czy wiesz, że Małopolskę co roku odwiedza nawet 20 milionów turystów? To zdecydowanie najpopularniejszy turystycznie region naszego kraju. Oczywiście gros gości za cel wizyty obiera Kraków, natomiast kilka milionów osób postanawia zawitać również na Podhalu. Magnesem przyciągającym pod Tatry nie jest już tylko Zakopane, ale coraz częściej także termy. W Małopolsce nie brakuje godnych polecenia i obiektywnie najlepszych w kraju kompleksów termalnych. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto je odwiedzić nie tylko przy okazji wizyty w Zakopanem czy Krakowie.

Co wyróżnia małopolskie termy?

Kompleksy termalne powoli stają się polską specjalnością. Takie obiekty znajdziemy również w nizinnych regionach naszego kraju, przy czym trzeba sobie jasno powiedzieć: jeśli Twoim celem jest odniesienie maksymalnych korzyści zdrowotnych i kosmetycznych z kąpieli termalnych, to zaplanuj wyjazd na termy w Małopolsce, a dokładnie w regionie Podhala.

To pod Tatrami znajdują się najcenniejsze źródła wody termalnej, która charakteryzuje się znakomitym składem i bardzo wysoką mineralizacją, co decyduje o jej właściwościach prozdrowotnych. Szczególnie wyróżnia się pod tym względem woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej, zasilająca kompleks Termy BUKOVINA.

Naszą wiedzę na ten temat czerpiemy z prac badawczych prowadzonych w ciągu wielu lat przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań zawarte są w pracach publikowanych i przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.

Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).

Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wód rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.

Przeczytaj również:  Dentysta w Krakowie - jak znaleźć najlepszego? Oto praktyczne wskazówki!

Wiek wód wydobywanych wymienionym otworem osiąga ok. 10 000 lat, tzn., że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.

Wypływająca woda podgrzana ciepłem skał ma temperaturę 67 stopni Celsjusza. Zanim znajdzie się w basenie należy ją schłodzić do temperatury 30 – 38 stopni, w zależności od danego basenu, co jest najbardziej korzystne dla organizmu, jednocześnie zapewniając wysoki komfort kąpieli o każdej porze roku.

Nieocenione korzyści zdrowotne…

Woda wypełniająca baseny Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej posiada mineralizację dochodzącą do 1,7mg/dm3. Jest to woda typu siarczanowo- sodowo- wapniowego, siarczkowa, fluorkowa (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierająca składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 – powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3).

Woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej zawiera aż 28 najcenniejszych minerałów, które wpływają na zdrowie, lepsze samopoczucie i sprzyjają rehabilitacji. Regularna kąpiel w wodzie bogatej m.in. w takie minerały, jak siarka, sód, potas, magnez, wapń, krzem i chlorki, to znakomita inwestycja we własne zdrowie i urodę.

Wapń wspomaga proces regeneracji organizmu, sód i potas regulują poziom nawilżenia skóry, magnez opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie. Siarka odgrywa ważną role w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów. Woda termalna (geotermalna) zmniejsza zagrożenia związane z chorobami serca, poprawia przemianę materii i reguluje wydzielanie hormonów oraz łagodzi bóle układu mięśniowego i kostnego.

Kąpiele termalne mają zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale też na psychikę. Minerały i składniki specyficzne wód termalnych (geotermalnych) stabilizują tętno, działają relaksująco, uspokajająco, odprężają, redukują stres. Kąpiele w basenach termalnych działają antydepresyjnie, pomagają radzić sobie z bezsennością oraz niwelują bóle głowy.

Przeczytaj również:  Kostiumy, kąpielówki, klapki - co wybrać na lato?

…i kosmetyczne

Woda termalna (geotermalna) jest jednym z najcenniejszych naturalnych kosmetyków. Regularne kąpiele termalne stanowią niezwykle przyjemny, a co najważniejsze skuteczny zabieg antystarzeniowy, łagodząc podrażnienia i wspierając terapię różnorodnych problemów dermatologicznych.

O wybitnych właściwościach kosmetycznych wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej decyduje wysokie stężenie takich minerałów, jak:

  • Siarka –zwana „pierwiastkiem piękna”nawilża skórę i przyspiesza jej regenerację; działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów.
  • Sód-pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry, wspiera jej barierę  ochronną.
  • Potas– reguluje gospodarkę wodną skóry, poprawia jej elastyczność i wspomaga naturalne mechanizmy ochronne.
  • Magnez– koi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia i wspomaga procesy naprawcze skóry.
  • Wapń– wspomaga regenerację naskórka, działa łagodząco i przyspiesza gojenie drobnych uszkodzeń skóry.
  • Krzem– wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, poprawiając jędrność i elastyczność skóry.
  • Chlorki– działają oczyszczająco, pomagają usuwać toksyny i zanieczyszczenia ze skóry.

Regularne łączenie kąpieli termalnych z odpowiednią pielęgnacją może poprawić kondycję skóry, jej jędrność oraz nawilżenie. Chcąc zmaksymalizować pozytywne efekty kosmetyczne z wizyty na termach, warto zafundować sobie odpowiednio dobrany zabieg, na który zapraszają kosmetolodzy i terapeuci strefy Wellness BUKOVINA. Szeroka oferta strefy obejmuje zabiegi pielęgnacji twarzy i ciała, masaże, autorskie rytuały czy orientalne rytuały, takie jak terapie i masaże ajurwedyjskie, mające cudowny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł.

– Przed kąpielą w wodzie termalnej zalecamy peeling całego ciała, który pomoże usunąć martwy naskórek, co ułatwi skórze lepsze wchłanianie minerałów. Proponujemy m.in. peeling solny Bukowiańska łąka, Miód & Płatki owsiane lub Miód & Mak, a dla skóry wrażliwej peeling cukrowy Betulina & Miód. – mówi Monika Zając, manager Wellness BUKOVINA.

Z kolei po kąpieli termalnej warto zafundować sobie zabiegi odżywcze twarzy, zabiegi ujędrniające i antycellulitowe ciała, a także masaż z użyciem produktów odżywczych, z masłem shea czy olejem kokosowym, jak np. Bukowiański relaks czy Kokosowa sonata.

Przeczytaj również:  Czym jest Zorgtoeslag i na jakich zasadach działa?

– Po kąpieli mięśnie są rozluźnione, co sprawia, że masaż działa jeszcze skuteczniej. – dodaje manager Wellness BUKOVINA.

Pobyt na termach to także znakomita forma zabawy i aktywnego spędzania czasu z bliskimi. Termy BUKOVINA oddają do dyspozycji swoich gości aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, strefę dzieci i młodzieży z trzema zjeżdżalniami (w tym jedną całoroczną), siatką do wodnej wspinaczki, rwącą rzeką „Bystry Potok” czy wodną huśtawką w strefie letniej (dostępnej w ciepłych miesiącach), a także zapraszają do strefy saun „Góralskie Łospary”, która obejmuje aż osiem rodzajów saun, w tym fińskie, łaźnie parowe, Lakonium czy kabinę na podczerwień oraz strefę schładzania i wypoczynku m.in. z jacuzzi z wodą termalną (geotermalną).

Bilety do Term BUKOVINA wygodnie i bez kolejek kupisz online na stronie https://www.termybukovina.pl/. Dodajmy, że na miejscu dostępny jest bezpłatny parking oraz sklep z niezbędnymi akcesoriami, jak stroje kąpielowe, pływaczki, ręczniki czy pieluszki do pływania dla niemowląt.

Tekst promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *