Zwrócenie się w stronę OZE czyli odnawialnych źródeł energii jest głównym celem Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu. Najpopularniejszym sposobem stała się więc fotowoltaika, która pozwala na pozyskiwanie i magazynowanie energii ze słońca. Jak starać się więc o dotacje unijne na fotowoltaikę?
Dotacje unijne na fotowoltaikę- czy są niezbędne?
Nie ukrywajmy, że w dobie kiedy wszędzie możemy zauważyć skutki niszczenia klimatu i ekosystemów, państwa rządzące oraz ich przedstawiciele na arenie międzynarodowej podjęli decyzję o tym, że przyszła pora na zachęcenie swoich obywateli do bardziej ekologicznego stylu życia, a także bardziej ekologicznego stylu w jakim funkcjonują ich gospodarstwa domowe. Niezwykle głośno stało się o tak zwanych odnawialnych źródłach energii. Mając to na myśli, przedstawiciele państw rządzących chcieli w pewien sposób zachęcić do wykorzystywania głównie energii słonecznej, za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych. Oczywiście pomysł ten spotkał się z ogromnym poparciem, a także aprobatą, jednak głównym zmartwieniem wciąż pozostawała wysoka cena zakupu paneli fotowoltaicznych, a także i ich montażu. Na szczęście Unia Europejska znów wyciąga pomocną dłoń i oferuje szereg dotacji dla gospodarstw domowych, które zdecydowały się na korzystanie z fotowoltaiki. Jednak czy dotacje te są aby na pewno potrzebne? Otóż zakup instalacji fotowoltaicznej to pokaźna inwestycja, która choć zwraca się w perspektywie czasu, to jednak jest ogromnym wydatkiem jednorazowym. Spokojnie można również zaryzykować stwierdzenie, że koszt ten przekroczy możliwości nawet najlepiej zarabiających obywateli. W związku z tym dotacje unijne stały się jedynym, bezpiecznym sposobem na sfinansowanie tak pokaźnej inwestycji.
Dotacje unijne na fotowoltaikę- jak można się o nie ubiegać?
Ubieganie się o unijne dotacje na fotowoltaikę wcale nie są jednym z bardziej skomplikowanych procesów. Tak naprawdę wszystko rozpoczyna się w momencie wypełnienia odpowiedniego wniosku. Oczywiście musi on zostać wypełniony poprawnie, gdyż w innym przypadku nie będzie on rozpatrywany, a my będziemy musieli powtórzyć cały proces. Kolejno po uzupełnieniu wniosku należy go dostarczyć do właściwego urzędu wyznaczonym terminie. Niezwykle ważne jest to, że do wniosku trzeba również dołączyć szereg niezbędnych załączników, gdyż to właśnie one stanowią postawę do tego by sprawić, że instalacja fotowoltaiczna stanie się bardziej przystępną finansowo inwestycją. Warto pamiętać, że ubiegając się o dotację unijne na fotowoltaikę, każdy formalny aspekt tego procesu ma niebagatelne znaczenie w kwestii rozpatrywania złożonych wniosków. Dotacje unijne zarówno w związku z fotowoltaiką dla firm, a także w związku z fotowoltaiką dla gospodarstw domowych jest niezwykle atrakcyjną szansą i perspektywą, jednak już niedotrzymanie wyznaczonego terminu i nieodpowiednie skompletowanie wniosku, może poskutkować odmowną decyzją odnośnie przyznania dotacji.
Unijne dotacje na fotowoltaikę, a dotacje krajowe
Oczywiście, każdy kraj we własnym zakresie również zobowiązany jest do zachęcania firm i gospodarstw domowych do przejścia na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W związku z tym, osoby, które podjęły decyzję o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną mogą również ubiegać się o szereg dotacji krajowych. Podstawowym pytaniem jest jednak to, czy dotacje unijne na fotowoltaikę można bezpośrednio łączyć z dotacjami krajowymi? Warto pamiętać, że każda z dotacji i każdy złożony wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, a przy tym musi on uwzględniać zarówno cele jak i założenia danego programu. Tak więc, jeśli jesteśmy beneficjentami dotacji unijnych na fotowoltaikę, w niektórych przypadkach może okazać się, że dalej mamy prawo do korzystania z różnorodnych form wsparcia krajowego, co przyczyni się do jeszcze większej opłacalności instalacji.