Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kto może się starać o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, na jaką pomoc może liczyć przyszły przedsiębiorca i od czego powinien zacząć. Podpowiemy również, gdzie udać się po niezbędne informacje.

Kto może starać się o dotację?

O dotację unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej może starać się osoba fizyczna, która nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Instytucja, która przyznaje dotację, sprawdzi to w bazach CEIDG oraz KRS. Często spotykany jest również wymóg, że dana osoba nie mogła mieć zarejestrowanej działalności w okresie 12 miesięcy przed otrzymaniem dotacji.

Nie ma ograniczeń co do branż, w których chcemy rozpocząć prowadzenie działalności, choć zasady przyznawania niektórych dotacji wprowadzają ograniczenia, np. nie możemy w ramach dotacji zakupić środka transportu jeśli otwieramy firmę z branży transportowej. Brzmi to jak żart, jednak wynika to z przepisów szczegółowych ustalonych przez Komisję Europejską.

Na początku jest… kartka papieru

Nie wiesz, od czego zacząć? Jak w wielu innych przypadkach, należy zacząć od czystej kartki papieru. Musisz rozpisać koszty niezbędne do poniesienia w pierwszym i kolejnych etapach rozwijania firmy. Notatki te posłużą Ci do stworzenia biznes planu. Biznes plan jest podstawowym dokumentem przy staraniu się o dotację unijną, ale również np. przy staraniu się o kredyt w banku. Biznes plan składa się z części opisowej (opisujesz tu swój pomysł na biznes, posiadane zasoby, istniejącą konkurencję, planowane działania marketingowe, plany sprzedażowe, itp.) oraz z części finansowej (bilans oraz rachunek zysków i strat). Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie opracować część finansową, możesz to zlecić np. biuru rachunkowemu. Możesz spróbować dogadać się z danym biurem, że pomogą Ci za darmo lub za symboliczną opłatą w zamian za późniejsze rozliczanie Twojej firmy.

Przeczytaj również:  Dotacja na dekoder dvb t2 - jak uzyskać?

Następnym krokiem będzie sprawdzenie, gdzie można otrzymać dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Najlepszym źródłem wiedzy są strony internetowe urzędów marszałkowskich oraz wojewódzkich urzędów pracy, odpowiednich dla Twojego aktualnego miejsca zamieszkania. Jeśli jesteś rolnikiem, sprawdź również stronę lokalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co ważne – urzędy te nie udzielają dotacji bezpośrednio, lecz za pośrednictwem instytucji realizujących projekty dotacyjne (np. agencje rynku pracy, fundacje, itp.). Na stronie odpowiedniego urzędu sprawdzisz, czy aktualnie jest realizowany jakiś projekt dotacyjny, do którego mógłbyś przystąpić.

Ostatnim krokiem jest zgłoszenie się do danej instytucji realizującej projekt.

No i najważniejsze – pieniądze…

Na jak dużą pomoc mogą liczyć osoby otwierające działalność gospodarczą? Oczywiście zależy to od danego projektu, w ramach którego otrzymasz pomoc. W 2021 r. średnia wysokość dotacji wynosiła 40 tys. zł. Wiele projektów oferuje również comiesięczne tzw. wsparcie pomostowe, wypłacane przez okres do 12 miesięcy w wysokości 1-2 tys. zł. Wsparcie to może być przeznaczone na zapłatę składek ZUS, koszt czynszu, obsługi księgowej, itp. Nie jest to kwota, która pozwoli na uruchomienie rozbudowanej firmy, jednak wystarczy na rozkręcenie jednoosobowej drobnej działalności usługowej lub handlowej.

Czy rozliczenie dotacji jest trudne?

Odpowiedź brzmi – nie, o ile zrealizowałeś założenia określone przez Ciebie w biznes planie. Musisz również posiadać faktury za zakupione rzeczy oraz dysponować potwierdzeniem zapłaty, tak abyś mógł udokumentować dokonane inwestycje.

Czy warto?

Cały proces pozyskania dotacji na własną działalność może wydawać się zawiły i skomplikowany, jednak okazuje się, że nie trzeba być rekinem biznesu by zdobyć dotację i spełnić marzenie o własnej firmie. Najważniejszy jest sam pomysł na firmę. Przyda się również odrobina samozaparcia i odwagi. Na etapie starania się o dotację niezbędna może okazać się pomoc fachowców, np. w dziedzinie rachunkowości.

Przeczytaj również:  Dotacje unijne dla samozatrudnionych

Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej już kilkaset tysięcy osób uruchomiło własną działalność dzięki dotacjom unijnym na uruchomienie własnej działalności. To nie może być więc aż tak trudne!

Źródła:
https://bud-invest.com.pl
https://ogrodyzimowe24h.pl
https://kwiatorchidei.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *