Jak wygląda rynek mieszkaniowy w Małopolsce?

Jak wygląda rynek mieszkaniowy w Małopolsce?

Małopolska to województwo, które posiada jedne z najdroższych mieszkań i domów na sprzedaż, a to wszystko za sprawą swojej stolicy- Krakowa. Małopolska to również Tatry i turystyczne Zakopane, czy Nowy Sącz. Sprawdź, jak wygląda rynek mieszkaniowy w Małopolsce, czy łatwo kupić tam mieszkanie i jak wyglądają ich ceny.

Ceny mieszkań w Małopolsce, skąd się biorą

Ceny mieszkań równo w Małopolsce, jak iw całym kraju drastycznie wzrosły w przeciągu ostatnich 3 lat ze średniej ceny 7500 zł za metr kwadratowy do 11 500 zł za metr kwadratowy. Wpływ miało na to wiele czynników, między innymi pandemia, inflacja  oraz wojna na Ukrainie. Na kupno mieszkań jest coraz mniej chętnych ze względu na ich wysokie ceny,  niskie możliwości otrzymania zdolności kredytowej i brak opcji kupna mieszkania bez wkładu własnego. Wynajem mieszkań natomiast kwitnie, obecnie bardzo ciężko znaleźć mieszkanie na wynajem, a do każdego ustawia się kolejka kilkunastu chętnych, mimo rosnących cen wynajmu. Obecnie jest ich nieco ponad 300 na całe województwo, a ponad 9000 mieszkań jest na sprzedaż.

Gdzie w województwie małopolskim są najdroższe mieszkania

Zdecydowanie najdroższym miastem w Małopolsce jest bardzo turystyczne, górskie Zakopane. Nie koniecznie wybrane jako miejsce do mieszkania na stałe, ale pod kupno mieszkań i domów na wynajem w sezonie. Średni koszt mieszkania w Zakopanem to 19 234 zł za metr kwadratowy.

Drugim najdroższym miastem województwa małopolskiego jest Kraków, nie tylko wielka metropolia, druga do miana stolicy kraju, ale również miejsce niezwykle mocno oblegane przez turystów, co ciągnie za sobą zajmowanie rynku nieruchomości mieszkaniami na wynajem okresowy. Przeciętna cena mieszkania w Krakowie to 11 250 zł za metr kwadratowy.

Alternatywą do mieszkania w Krakowie i dojazdów do niego do pracy jest kupno mieszkania w Wieliczce, gdzie ceny są sporo niższe i średnia to 8270 zł za m2.

Inna tańszą opcją na północ od Krakowa jest położony na północ Giebułtów lub położone na południowy wschód Stabułty, gdzie mieszkania kupić można już za nieco ponad 4000 zł za metr kwadratowy. Mimo że na sprzedaż jest ich mniej niż 100 to kuszą swoją ceną i rozsądną odległością od Krakowa.

Ceny mieszkań w Olkuszu czy Tarnowie wahają się średnio w przedziale 5000-6000 zł za m2.

Koszt wynajmu w największych miastach Małopolski

Wynajem długoterminowy mieszkań w województwie małopolskim kwitnie głównie w Krakowie i miastach bliżej niego jak Wieliczka. Miejscowości typowo turystyczne jak Zakopane czy Nowy Sącz wynajmują raczej krótkoterminowo kwatery, choć i tam da się oczywiście znaleźć mieszkania na wynajem długoterminowy.

W Krakowie średnie ceny wynajmu, w zależności, jaka jest odległość od centrum miasta i komunikacji miejskiej, to 45-90 zł za metr kwadratowy. Za kawalerkę zapłacimy średnio 3000 zł, a za mieszkanie 85 m2 nawet 10 000zł. 1 pokój wynająć możemy za 1100-1300 zł. W dalekich dzielnica takich jak Ruczaj można wynająć np.48 m2 za 1900 zł.

W bliskiej od Krakowa Wieliczce mieszkania na wynajem są nieco tańsze niż w Krakowie. Np. za 3 0m2 zapłacimy średnio 1500 zł, za 50 m2 2000-2500 zł, a za 70m 2 2300-3000 zł.

W Tarnowie mieszkania na wynajem długoterminowy to koszt 35-44 zł za m2 np. mieszkanie 60 m2 kosztuje ok 2000 zł.

Kupno mieszkania w Małopolsce, odbiór mieszkania

Kupno mieszkania w Małopolsce może być nie lada wyznawaniem szczególnie w dużych miastach takiej jak Kraków, turystyczne Zakopane czy Wieliczka. Również sprzedaż mieszkania, ze względu na ciągle zmieniające się ceny i wymagających kupujących może być problematyczne. Jako sprzedający lub kupujący dom warto zamówić ekspertyzę budowlaną nieruchomości, która zawierać będzie dane dotyczące stanu technicznego budynku. Poprzedzać ją będą czynności takie jak oględziny budynku przez inżyniera, sprawdzenie jego wyposażenia, wyliczenia i pomiary. Firma Pewny Lokal zapewnia usługę ekspertyzy budowlanej wykonanej przez profesjonalnego rzeczoznawcę, gdyż tylko taka ekspertyza jest ważna. Sprawdź, ile kosztuje ekspertyza budowlana.

Inżynierowie i rzeczoznawcy firmy Pewny Lokal sprawdzą dokładnie, jak zbudowane jest mieszkanie lub dom. Pamiętajmy że dopuszczalne odchyłki w odbiorze mieszkania są zawarte w normach budowlanych, więc ich wystąpienie jest możliwe. Odbiór techniczny mieszkania lub domu to końcowy i niezwykle ważny etap, w którym to zatrudniony przez nas inżynier sprawdzi zgodność mieszkania z umową deweloperską lub umową kupna-sprzedaży. Wpisane do protokołu odbiorczego wady niewymienione w umowie będą musiały zostać naprawione na koszt sprzedającego. Jednak w trakcie sprawdzania inżynier pamiętać musi o dopuszczalnych odchyłkach zgodnych z normami  np. dotyczącymi tynków gipsowych, posadzek i innych elementów. Oznaczone są one zwykle numerami PN np. PN-B 10110:2005 (dotyczące tynków gipsowych), czy  PN-53/B-10145 (dotyczące posadzek). Jedynie profesjonalista inżynier będzie je znał i potrafił dokładnie sprawdzić mieszkanie pod tym kątem w trakcie odbioru od dewelopera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *