Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z codziennyekspert.pl

Czy zwolnienie lekarskie online jest, aż tak bardzo popularne? Okazuje się, że tak! Cały proces zajmie ci tylko chwilę. Sprawdź, jak krok po kroku możesz go otrzymać.

Zwolnienia lekarskie przeszły prawdziwą rewolucję. Możesz zapomnieć o papierowym druku, z którym należało iść do placówki, w której się pracuje. Obecna technologia i postęp cywilizacyjny sprawiły, że L4 możesz otrzymać za jednym kliknięciem. Czy to naprawdę takie proste? Czy to legalne, a może niesie ze sobą prawdziwe kłopoty? Dowiedz się, jak uzyskać zwolnienie lekarskie online!

Zwolnienie lekarskie – czym jest?

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie wydawane przez lekarza, w którym mówi, że pracownik jest niezdolny do pracy. Występuje w formie czasowej. Przez czas jego trwania chory musi zadbać o swoją rekonwalescencję i szybki powrót do zdrowia. Wiele czynności jest zakazanych. Mogłyby one zostać uznane za naruszenie L4, co niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Po zwolnienie lekarskie możesz udać się bezpośrednio do gabinetu lekarskiego. Coraz popularniejsze jest wykorzystanie w tym celu internetu i lekarza online – recepta to także kwestia, którą możesz w ten sposób uzyskać. 

Kto może otrzymać zwolnienie lekarskie?

Każdy chory pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie od specjalisty. Istnieją jednak jeszcze dwie inne możliwości, które uprawniają go do takiego zaświadczenia. Jest to:

  • zwolnienie lekarskie na chore dziecko;
  • zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym członkiem rodziny.
Przeczytaj również:  Jak dobrać odpowiednie spodenki treningowe?

Warunkiem utrzymania wyżej wymienionych świadczeń jest brak możliwości opieki ze strony innych domowników.

Zwolnienie lekarskie online – gdzie szukać?

Zwolnienie lekarskie przez internet jest łatwe do uzyskania. Po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę wyświetlą ci się możliwości liczone w dziesiątkach. Znajdź najbardziej sprawdzone miejsce. Kieruj się opiniami innych użytkowników. Ważna jest konsultacja z wybranym lekarzem, który najczęściej oddzwania po kilkunastu minutach lub umawiasz się z nim na konkretną godzinę.

Zwolnienie lekarskie online, a konsultacja z lekarzem

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, większość portali oferuje konsultacje online z lekarzem. Chodzi o twoje zdrowie, więc nie bagatelizuj tego. Czas konsultacji jest różny, w zależności czego ona dotyczy. Może być np. długą rozmową z psychiatrą lub kontynuacją leczenia w ciąży. Specjalista może prosić o pokazanie badań, ale także zmierzenie temperatury. Najczęściej pacjent umawia się na godzinę – terminarz dostępności widnieje na stronie internetowej.

Czy lekarz może odmówić wystawienia L4 online?

Zwolnienie lekarskie nie może zostać wydane bezpodstawnie. To bardzo duże naruszenie ze strony lekarza. Może się zdarzyć tak, że nie widzi on przeciwwskazań do wykonywania obowiązków pracowniczych i odmówi wystawienia L4. Niestety nie możesz z tym nic zrobić. Ma on takie prawo.

Ile kosztuje zwolnienie lekarskie online?

Koszt zwolnienia lekarskie online będzie bardzo różny. Przede wszystkim nie płacisz za samo wystawienie druku, tylko za konsultację z wybranym specjalistą. Tych jak wiesz, jest bardzo dużo – różny jest ich prestiż. Średnia cena to 50 zł wzwyż. Opcja teleporady jest tańsza niż bezpośrednia wizyta w gabinecie lekarskim. 

Czy zwolnienie lekarskie online jest legalne?

Dla wielu ludzi samo L4 bez wizyty w gabinecie może być abstrakcją. Czasy się jednak zmieniły i czasami warto korzystać z ułatwień, jakie oferują. Teleporady, czy konsultacje online z kamerą są jak najbardziej legalne. Wystawiane za ich pośrednictwem zwolnienie lekarskie nie narusza żadnych zasad i prawa. 

Przeczytaj również:  Polecana klinika w Krakowie

Zwolnienie lekarskie online – kiedy z niego nie korzystać?

Zwolnienie lekarskie online nie będzie odpowiednią opcją dla każdego człowieka. Istnieje wiele schorzeń, które zdecydowanie lekarz powinien zobaczyć na żywo – nie za pośrednictwem kamery czy telefonu. Nie powinno się prowadzić długiego procesu leczenia bez kontaktu ze specjalistą. To także odpowiedzialność samego lekarza. Opcja online jest świetna, jeśli nie dotyczy poważnych kwestii lub wymaga przedłużenia samego L4. Chętnie korzystają z niej także kobiety w ciąży, dla których wielogodzinne czekanie pod gabinetem nie należy do komfortowych.

Jak uzyskać zwolnienie online? Już wiesz, że jest to bardzo proste! Korzystaj z możliwości, jakie daje XXI wiek. Pamiętaj, tylko aby robić to rozsądnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *